2009 ASE kongres v Praze

10. října 2009 v 22:01 | spacedaniel |  Z akcí

kong
SPACE: OPPORTUNITY FOR ALL! - VESMÍR: PŘÍLEŽITOST PRO VŠECHNY!
Kongres ASE Prague 2009
Neděle 4.10.2009:
Příjezd účastníků kongresů - kosmonautů, jejich manželek a dalších hostů
Pondělí 5.10.2009:
Úvodní kongresový den, zahajovací ceremoniál, tisková konference, první tématické bloky - uzavřené jednání pouze pro účastníky kongresu a zvané VIP hosty
Úterý 6.10.2009:
Dopolední a odpolední přednáškový blok - plně přístupné veřejnosti (ČVUT Praha, Dejvice)
Středa 7.10.2009:
Community Day - návštěvy kosmonautů v městech České republiky, veřejné akce (hvězdárny, školy a další organizace)
Čtvrtek 8.10.2009:
Dopolední a odpolední přednáškový blok - plně přístupné veřejnosti (ČVUT Praha, Dejvice)
Pátek 9.10.2009:
Uzavřené jednání pouze pro účastníky kongresu a zvané hosty
Sobota 10.10.2009:
Odjezd kosmonautů a hostů

kongre
Jistě, a nebo předpokládám, že valné většině neunikla akce s názvem ASE kongresu.

Asociace vesmírných cestovatelů-účastníků kosmických letů. Ve dnech 4-101.10.2009 tak veřejnost mohla uvidět padesátku kosmonautů a astronautů -jak bývalého Sovětského svazu tak Ruských a mezinárodních také. Na tuto akci jsem se pravda nejdříve chystal,ale pak z osobních důvodů jsem se rozmyslel. Nicméně našlo se několik lidí,kteří mi můj záměr neúčastnit se této akce rozmluvili, a tedy přesvědčili mne na to se na kongres ASE přeci jen rozjel. Byl to týden, který jsem díky svému kolegovi a kamarádovi J.Navarovi strávil v pohodě a na výsost ve spokojenosti. Výlet se skutečně vydařil nad očekávání. Zážitků plno a získaných autogramů také. Vidět všechny ty, o kterých jste doposud jen četli a viděli pouze na stránkách Internetu a na různých fotografiích……Byl to skutečný rozdíl, vidět právě všechny ty,kteří psali a doposud píší jisté dějiny kosmonautiky na vlastní oči-asi se to dá těžko popsat. Stále ve mne různě vyskakují různé zážitky zažité při setkání s kosmonauty a astronauty. Pravda angličtina není můj jazyk, kterým vládnu a chápu spíše tak každé tak 3-6té slovíčko-dávám tedy do souvislosti. V ruštině komunikace pro mne neznamená problém,a tady se zúročily roky kdy jsem se alespoň kondičně udržoval korespondencí hlavně v psaném slově. Právě díky ruštině jsem si povyprávěl s Leonovem,Alexandrovem jak Rusem tak Bulharem, Savynichem,Šatalovem,Ljachovem………vlastně skoro se všemi ruskými kosmonauty na kongresu. Zazněla i polština-vždyť tady byl i polský kosmonaut Hermaszewski. . Tak nějak přirozeně si člověk zvláště pozorně všímá. O tom si můžeme pohovořit třeba na nějaké akci,kde se setkávají fandové kosmonautiky. Třeba Valmez,Bohdaneč a nebo snad i osobní setkání příležitostně. Přikládám několik doprovodných fotografií. Jak jste si mohli všimnout odborná veřejnost se s kosmonauty mohla setkat od úterka do čtvrtka, a to na různých místech. Já a můj kolega Jaroslav Navara jsme se s kosmonauty viděli v úterý a čtvrtek.
Velikým překvapením bylo vidět prvního čínského kosmonauta Y.Li-wey. Nejen vidět,ale i slyšet. Tady však musela být čínština překládána do angličtiny…….všechny přednášky a Y.Li-wey nevyjímaje doprovázela presentace fotografií a filmových reportů. Tyto jste mohli sledovat na velikých prostorných promítacích plátnech vlevo a vpravo od řečníka-kosmonauta. Přednášky byly zajímavé ,vždyť je vedli zajímaví lidé. Přestávky vyhlašované dle programu přednášek dávaly prostor k tomu se přiblížit ke kosmonautům a astronautům. Zde se také otevírala možnost oslovit kosmonauta a nebo astronauta a požádat jej o autogram. A tak takto činili hlavně lidé z obecenstva-posluchačů. Nikdo si nechtěl nechat ujít příležitost odvézt si autogram tak slavných lidí vesmíru. Nedošlo k žádnému incidentu,a ani o žádném nevím. Vše vždy proběhlo v poklidu a s mírou slušnosti. Daly se získat téměř všechny autogramy,až na jisté vyjímky. Například astronauti Vance DeVoe Brand a nebo R.Schweickart autogramy vytrvale všem odmítali dát. Sám se musím přiznat, že jsem to zkoušel jednou v úterý a pak jednou ve čtvrtek-výsledek nulový, a tak jsem už jen upustil ze snahy jejich autogramy získat. Mám tyto autogramy ve sbírce získané korespondenčním způsobem. Ale alespoň jsem to zkusil, alespoň jsem si je nafotil a ani se mnou. Radost byla vidět na kongresu i jednu dvojici. Bylo to sice až ve čtvrtek,ale přeci. Kde se vzal tu se vzal pan Oldřich Pelčák v doprovodu s publicistou a spisovatelem P.Toufarem. Není divu,je dobře známo, že oba se velmi kamarádí s kosmonauty Ruska a tzv. Interkosmonauty. Je to pochopitelné vždyť se při svém výcviku často potkávali a přišli společně do styku na učebnách a trenažérech ve Hvězdném městečku.
Postupně tak i vy budete mít možnost vidět některé foto momentky z ASE,které jsem nafotil.
Děkuji tedy ještě jednou lidem, kteří mne přemluvili na kongres ASE a Jardovi Navarovi za poskytnutí útočiště v městečku Veselí nad Lužnicí.

kongres01
kongres02
Fotografické momentky a celkový pohled na místo dějiště v úterý a čtvrtek. Posluchárna s číslem 209 na technické universitě v Praze Dejvicích . V části učebny tak bylo bez většiho zájmu veřejnosti a hlavně studentů možné vidět a slyšet legendy kosmonautiky. Kdo tady byl ? Kosmonauti Ruska, astronauti USA, kosmonaut Polska,Bulharska,Maďarska,Rumunska,Francie,Německa,Rakouska,
Číny,Malajsie,Koreje a Československa. Do kompletního výčtu lze dodat, že zde byl jeden kosmický turista a jeden neletící kosmonaut v osobě našeho náhradníka na kosmonauta pan Oldřich Pelčák.

oldřichPelčák
Tuto osobnost a nedílnou součást historie naší kosmonautiky doprovázel publicista a spisovatel pan Pavel Toufar. Náhradník na našeho Československého kosmonauta- pan O.Pelčák., na snímku vpravo. Vlevo osoba pana Pavla Toufara. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Janelle | Web | 19. července 2017 v 2:23 | Reagovat

Ako sa dostať bezplatný iPhone6? Veľmi jednoduché! Detailov WEB

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama