2009 ASE kongres v Praze

10. října 2009 v 22:01 | spacedaniel |  Z akcí

kong
SPACE: OPPORTUNITY FOR ALL! - VESMÍR: PŘÍLEŽITOST PRO VŠECHNY!
Kongres ASE Prague 2009
Neděle 4.10.2009:
Příjezd účastníků kongresů - kosmonautů, jejich manželek a dalších hostů
Pondělí 5.10.2009:
Úvodní kongresový den, zahajovací ceremoniál, tisková konference, první tématické bloky - uzavřené jednání pouze pro účastníky kongresu a zvané VIP hosty
Úterý 6.10.2009:
Dopolední a odpolední přednáškový blok - plně přístupné veřejnosti (ČVUT Praha, Dejvice)
Středa 7.10.2009:
Community Day - návštěvy kosmonautů v městech České republiky, veřejné akce (hvězdárny, školy a další organizace)
Čtvrtek 8.10.2009:
Dopolední a odpolední přednáškový blok - plně přístupné veřejnosti (ČVUT Praha, Dejvice)
Pátek 9.10.2009:
Uzavřené jednání pouze pro účastníky kongresu a zvané hosty
Sobota 10.10.2009:
Odjezd kosmonautů a hostů

kongre
Jistě, a nebo předpokládám, že valné většině neunikla akce s názvem ASE kongresu.

Asociace vesmírných cestovatelů-účastníků kosmických letů. Ve dnech 4-101.10.2009 tak veřejnost mohla uvidět padesátku kosmonautů a astronautů -jak bývalého Sovětského svazu tak Ruských a mezinárodních také. Na tuto akci jsem se pravda nejdříve chystal,ale pak z osobních důvodů jsem se rozmyslel. Nicméně našlo se několik lidí,kteří mi můj záměr neúčastnit se této akce rozmluvili, a tedy přesvědčili mne na to se na kongres ASE přeci jen rozjel. Byl to týden, který jsem díky svému kolegovi a kamarádovi J.Navarovi strávil v pohodě a na výsost ve spokojenosti. Výlet se skutečně vydařil nad očekávání. Zážitků plno a získaných autogramů také. Vidět všechny ty, o kterých jste doposud jen četli a viděli pouze na stránkách Internetu a na různých fotografiích……Byl to skutečný rozdíl, vidět právě všechny ty,kteří psali a doposud píší jisté dějiny kosmonautiky na vlastní oči-asi se to dá těžko popsat. Stále ve mne různě vyskakují různé zážitky zažité při setkání s kosmonauty a astronauty. Pravda angličtina není můj jazyk, kterým vládnu a chápu spíše tak každé tak 3-6té slovíčko-dávám tedy do souvislosti. V ruštině komunikace pro mne neznamená problém,a tady se zúročily roky kdy jsem se alespoň kondičně udržoval korespondencí hlavně v psaném slově. Právě díky ruštině jsem si povyprávěl s Leonovem,Alexandrovem jak Rusem tak Bulharem, Savynichem,Šatalovem,Ljachovem………vlastně skoro se všemi ruskými kosmonauty na kongresu. Zazněla i polština-vždyť tady byl i polský kosmonaut Hermaszewski. . Tak nějak přirozeně si člověk zvláště pozorně všímá. O tom si můžeme pohovořit třeba na nějaké akci,kde se setkávají fandové kosmonautiky. Třeba Valmez,Bohdaneč a nebo snad i osobní setkání příležitostně. Přikládám několik doprovodných fotografií. Jak jste si mohli všimnout odborná veřejnost se s kosmonauty mohla setkat od úterka do čtvrtka, a to na různých místech. Já a můj kolega Jaroslav Navara jsme se s kosmonauty viděli v úterý a čtvrtek.
Velikým překvapením bylo vidět prvního čínského kosmonauta Y.Li-wey. Nejen vidět,ale i slyšet. Tady však musela být čínština překládána do angličtiny…….všechny přednášky a Y.Li-wey nevyjímaje doprovázela presentace fotografií a filmových reportů. Tyto jste mohli sledovat na velikých prostorných promítacích plátnech vlevo a vpravo od řečníka-kosmonauta. Přednášky byly zajímavé ,vždyť je vedli zajímaví lidé. Přestávky vyhlašované dle programu přednášek dávaly prostor k tomu se přiblížit ke kosmonautům a astronautům. Zde se také otevírala možnost oslovit kosmonauta a nebo astronauta a požádat jej o autogram. A tak takto činili hlavně lidé z obecenstva-posluchačů. Nikdo si nechtěl nechat ujít příležitost odvézt si autogram tak slavných lidí vesmíru. Nedošlo k žádnému incidentu,a ani o žádném nevím. Vše vždy proběhlo v poklidu a s mírou slušnosti. Daly se získat téměř všechny autogramy,až na jisté vyjímky. Například astronauti Vance DeVoe Brand a nebo R.Schweickart autogramy vytrvale všem odmítali dát. Sám se musím přiznat, že jsem to zkoušel jednou v úterý a pak jednou ve čtvrtek-výsledek nulový, a tak jsem už jen upustil ze snahy jejich autogramy získat. Mám tyto autogramy ve sbírce získané korespondenčním způsobem. Ale alespoň jsem to zkusil, alespoň jsem si je nafotil a ani se mnou. Radost byla vidět na kongresu i jednu dvojici. Bylo to sice až ve čtvrtek,ale přeci. Kde se vzal tu se vzal pan Oldřich Pelčák v doprovodu s publicistou a spisovatelem P.Toufarem. Není divu,je dobře známo, že oba se velmi kamarádí s kosmonauty Ruska a tzv. Interkosmonauty. Je to pochopitelné vždyť se při svém výcviku často potkávali a přišli společně do styku na učebnách a trenažérech ve Hvězdném městečku.
Postupně tak i vy budete mít možnost vidět některé foto momentky z ASE,které jsem nafotil.
Děkuji tedy ještě jednou lidem, kteří mne přemluvili na kongres ASE a Jardovi Navarovi za poskytnutí útočiště v městečku Veselí nad Lužnicí.

kongres01
kongres02
Fotografické momentky a celkový pohled na místo dějiště v úterý a čtvrtek. Posluchárna s číslem 209 na technické universitě v Praze Dejvicích . V části učebny tak bylo bez většiho zájmu veřejnosti a hlavně studentů možné vidět a slyšet legendy kosmonautiky. Kdo tady byl ? Kosmonauti Ruska, astronauti USA, kosmonaut Polska,Bulharska,Maďarska,Rumunska,Francie,Německa,Rakouska,
Číny,Malajsie,Koreje a Československa. Do kompletního výčtu lze dodat, že zde byl jeden kosmický turista a jeden neletící kosmonaut v osobě našeho náhradníka na kosmonauta pan Oldřich Pelčák.

oldřichPelčák
Tuto osobnost a nedílnou součást historie naší kosmonautiky doprovázel publicista a spisovatel pan Pavel Toufar. Náhradník na našeho Československého kosmonauta- pan O.Pelčák., na snímku vpravo. Vlevo osoba pana Pavla Toufara. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama