Říjen 2009

ASE Praha 2009 fotoreport22

31. října 2009 v 23:32 | spacedaniel |  Ostatní
A jedeme dál. Podívejme se koho zde ještě bylo možné vidět na vlastní oči a slyšet na vlastní uši.
Alexandrov Alexandr Pavlovič -ruský kosmonaut. Právě se na něco ptá ve volné diskuzi . A nebylo to poprvé a ani naposled. Měl mnoho dotazů a společně se Savinychem tak trochu znepříjemnovali život svými dotazy na tělo hlavně astronautům. Vše v rámci ASE-stále bylo možné vycítit neustálé soupeření mezi kosmonauty a astronauty, jakoby snad železná opona ani nepadla.......
Crouch Roger Keith -USA astronaut. Tak ten se mi celkem rychle vypařil z dosahu. Později jsem viděl jak sedí asi o tři řady nade mnou. Tak nějak se tam sám po přestávce uklidil. Snad aby jej nikdo neobtěžoval. Prostě chtěl být sám a nerušen. Jeho autogram jsem sice získal,ale jak jsem již nasal z dosahu objektívu ušel. Takže tady je jen jedna trochu nekvalitní fotografie.
Americký astronaut a senátor Jake Garn. Také sleduje a užívá si své přítomnosti na ASE. Nebyl problém se s ním pozdravit a také vyfotografovat. Autogram nebyl také problém.
Tak a tady máte k dispozici jednu ze skupinovek. Hned několik kosmonautů a astronautů pohromadě na jednom místě v jeden moment a jeden čas. Vespod se díváte na Schweickarta,vedle něj sedí Garriott starší,dále Garriott syn. O řadu výše pak sedí na svém místě Bulharský kosmonaut G.Ivanov,vedle něj B.Farkas, dále sedí Aksjonov,málo viditelný Hermaszewski. Vedle Hermaszewského sedí SoYien,Viehbock. Pravou rukou si tvář zakrývá pan V.Remek.
Na podobném snímku můžete identifikovat:
Na spodku a v popředí fotografující Walker,vedle něj sedící Hartsfield,Raightler,Voss,Ross. O řadu výše opět Garriottovi. Na fotografii je možné rozpoznat právě připomínkující v diskuzi kosmonautku jižní Koreje S.Yien a ostatní již také jmenované.
Na této skupinovce jsem zachytil astronauty Garn-Hartsfield(bělovlasá hlava) a P.Melroyová při nějaké diskuzi . To byla ještě přestávka.
ASE Praha 2009 fotoreport 21

31. října 2009 v 22:27 | spacedaniel |  Ostatní
Rozhodl jsem se to vzít tak trochu z kopce. Nechci prodložovat běh událostí jejichž čas již byl naplněn. Vskutku bude to pro mne prožití události,které zústanou ve vzpomínkách velmi,velmi dlouho. Mohl jsem být dva dny v luxusní přítomnosti kosmonautů a astronautů. Lidí, kteří naší planetu Zemi viděli tak jak jej my pozemštané známe pouze z filmových záběrů a fotografií. Je jim jistě co závidět a je co obdivovat jaký kus práce odvedli a jaký kus práce na lidi v oblastech poznávání vesmíru čeká. A o tom všem bylo i setkání ASE v Praze 2009. Moje návštěva splnila nad očekávání, a moc si okamžiků strávených na ASE vážím. Příležitostí setkat se s legendami vesmíru,s tak velkým množstvím na jednom místě a v jistý čas. .......taková příležitost se jen tak hned neopakuje. Ne vždy se poštěstí je mít zde doma, a tak pohromadě. Buďme vděční za tutto příležitost. Já ,ačkoliv jsem nevěřil zpočátku ve zdárný konec návštěvy jsem skutečně rád, jak mne a že mne kolegové k návštěvě ASE přesvědčili.
Vraťme se však ještě do období konání ASE. Ještě zbylo pár dokumentujících fotografií, které považuji za zajímavé. Chci se s Vámi ještě podělit o nějaké postřehy. Přeji Vám příjemné usazení před Vašimi monitory,brouzdavost na internetu a těchto stránkách. Pokračujeme.......
Začínáme snímkem, zachycující hned dva výzmamné ruské kosmonauty. Kosmonaut Serebrov a Afanasjev. Jak sami vidíte ,pozorně sledují výklad. Snímek jsem pořídit ze svého místa sezení-ostatně jako snad většinu z těch co jste tady viděli sami. Jen bylo potřeba někdy déle čekat až se vytvoří jakési "fotografovací okno"a pak pořídit i takové snímky. Líbí se mi na nich právě to , že nejsou strojené-pracovní a zachycují skutečnou atmosféru setkání. Mimojiné oba pánové taky jak jsem tady již několikrát napsal-laskaví a vždy každému na přání vyhověli dát autogram, a nebo snad prohodit pár slovíček.
Ano další pracovní fotografií.....stal se jím kosmonaut Aksjonov. Sedl si vedle kosmonauta Hermaszewského a hodně spolu debatovali-přednáška nepřednáška. Usměvavý člověk a vstřícný. Nebylo těžké jej poznat, jeho obličej se mi velmi spolehlivě vryl do paměti. Můj intenzívní trénink v rozpoznání podob dnešního obličejů před odjezdem na ASE se tedy vyplatil. A tak tedy Aksjonov ještě jednou tady pro Vás všechny:
*****************************************
Tak trochu se vrátím ke kosmonautovi Grečkovi. Śe zájmem sledoval co se tady děje,ale starší člověk čas od času nevydrží. Jednu přednášku si vyposlouchal ve stoje,už nevydržel sedět. Marná sláva věk je věk. Vzal si sebou mobilní překladatelskou staničku a postavil se bokem. Tady si vyposlouchal co měl přednášející na mysli.
Věřte však, že je to pán sice ve věku,ale lidsky skromný a vstřícný. Velmi rád si s vámi popovídá. Stále nemohu zapomenout na okamžiky strávené v jeho blízkosti. Také jsem mu slíbil, že mu fotografie na CD vypálím a některé vyhotovím. Se ví , že bych rád taky je měl podepsané. No a jestli se to podaří pak se to tady na blogu dovíte taky. Chce to především čas a také trpělivost-no uvidíme. Tak tedy pan kosmonaut Grečko ještě jednou z ASE.

Šloffííííka,si tedy vystřihl jak bylo libo. Není se čemu divit,únava je únava, a všichni jsme lidé. Dobrotivý pan Grečko si prostě zdříml ....no a co.........

ASE Praha 2009 fotoreport 20

30. října 2009 v 9:46 | spacedaniel |  Ostatní
Savinych Viktor Petrovič -Sovětský kosmonaut,další kosmonaut setkání ASE v Praze. Let na Sojuzu T3.,T13 a TM 5. Chlapík v silných brýlích ,ochotný si s vámi pohovořit a cokoliv podepsat. Mám už pocit , že se tady opakuji. Autogram mi tady na ASE odmítl dát pouze R.Schweickart a V.Brand.
Jeden z tzv. pracovních snímků. Debata mezi několika ruskými kosmonauty. Moment než se usadili a uklidnili v lavicích posluchárny.Vedle pana Leonova vidíte zmíněného kosmonauta Savinycha. Budeme-li pokračovat pak vedle Savinycha je "kousek" Šatalova. Diskutujícími jsou kosmonauti Leonov,Savinych a zcela vespod kosmonaut Alexandrov(rus). O lavici výše snad poznáte kosmonauta Ljachova,který rozmlouvá s Avdějevem-ten zrovna vidět není. Lavice ještě výše-astronauti Fabian-Bobko a Brand. Zajímavé bylo sledovat velmi ,velmi živého Leonova a Alexandrova.
Savinych v rozpoložení zamyšleně sledující výklad přednášky. Jeden z velmi pozorně sledující průběh ASE zde v Dejvicích v úterý a čtvrtek. Tento kosmonaut byl také z nejčastěji dotazující se k jednotlivým tématům přednášek. Měl jsem dojem, že hlavně astronauti USA to tak trochu nelibě nesli. Byl to on, který jim kladl otázky na tělo a tak trochu kritizoval USA národní kosmický program. Dá se také říct, že povětšinou odpověďmi svých USA kolegů byl spokojený .

aaa tady jej máte v akci. Další dotaz na tělo.....a nebude jediný :-))
Chvíle přestávky. Kosmonaut Šatalov a Savinych vedle sebe.

Čtvrteční část ASE moderoval právě sám Savinych. Za chvíli dá slovo USA astronautovi Reightlerovi.
A po příspěvku Reightlera zase Savinych. Tentokrát se schyluje k přednášce kosmonauta Francie Clervoye.

ASE Praha 2009 fotoreport 19

29. října 2009 v 22:53 | spacedaniel |  Ostatní
Hloubavý,zamyšlený,pozorný..........kosmonaut Ruské federace Usačev Jurij Vladimírovič . Na vlastní oči kdo jej tady viděl, pak mi dá za pravdu. Na fotografii působí jako statný chlap,ruský bohatýr,ale ve skutečnosti menší,k mé radosti asi jako já :-)). Bodrý chlapík,neostouzel vám odpovědět na co jste se jej zeptali. Rád podepsal co jste mu nabídli......Vzpomínám si jak jsem chtěl získat tady na ASE své dva multisignety. Ostatně o těch bude tady taky řeč. Vybral jsem si fotografii NASA z JPL, na něm je povrch Marsu. A to vám bylo oooooáááá khoroszo da Mars krasnaja planeta. Vše se podtrhlo tím jak jsem mu podal červený CD fix ,protože tam byli jeho kolegové také červeně podepsaní .....oa krasivaja ručka. Na krasivuju planetu krasivuj rucke nado pisat ...da. S úsměvem a rád podepsal, a nezapomněl podat na znamení pozdravu také ruku. Velmi mne to potěšilo a popřál jsem mu také pekný pobyt v republice.
Tady jej vidíte sedět pro změnu vedle dalšího kosmonauta O.Kotova, který se 27.10.2007 vrátil z kosmické služební cesty -z paluby ISS 14S .

A tady ho máte, jak si klíďo píďo volá mobilem já nevím kde. Kosmonaut Ruské federace Kotov Oleg Valerijovič .,452 tý člověk ve vesmíru.......tak jak se Vám líbí,jak se Vám pozdává . Tento člověk byl také řádným ořechem pro mnohé kolegy. Kdo to je....?????Je tu Kotov??? a Kde??? Táááámhle čuč tam je. Teďka sedí vedle usačeva vlevo dole. Také přes něj se valí vlna sběratelská:-)) neznám nikoho koho by odmítl dát mu svůj autogram.Tady sedí Kotov vedle kolegy Vinogradova. Dobře ,ale vidět jak jej to zmáhá. Nedivte se organizátory napadlo pustit klimatizaci až ve čtvrtek odpoledne. Do této doby si zdřímlo mnoho zvučných jmen-i to je lidské :-))

ASE Praha 2009 fotoreport 18

28. října 2009 v 19:24 | spacedaniel |  Ostatní
Svou drobnou postavou,ale velkým duchem se představil i japonský astronaut K.Wakata. Vždy v dobré náladě a v pohodě. Takto se dá krátce hovořit o této persóně ASE kongresu. S humorem hovořil o svých kosmických letech, a o tom jak je naše planeta křehká a krásná. Také on pečlivě sledoval dění kolem sebe a se zájmem diskutoval s kolem sedícími kosmonauty a astronauty. Na snímku s číslem 2, jej vidíte sedět vedle jedné z legend programu Apollo R.Schweickarta a veterána z letů Space Shuttle -Ross Jerry Lynn .

.........a ještě jednou Wakata. Tady tak trochu zamyšlený.
Jeho "kosmický" křest se odbyl na palubě raketoplánu STS 72 Endeavour, druhý let na STS 92 Discovery a třetí a zatím poslední na palubě STS 119 Discovery. Mohli jsme shlédnout celkem zajímavé snímky a filmové záběry z práce astronautů na orbitě kolem Země. Nejsou to žádní supermani, tak jak to mají lidé po roky doslova vryté do paměti. Naopak obyčejní lidí,ambiciózní a přátelští. Žijící se svými starostmi a radostmi .
Věřte, že tito lidé si vždy váží při svých pracovních vytíženích každé volné chvíle, a náležitě si jich umí vychutnat. Stejně tak tomu bylo z vyprávění tohoto astronauta.
Japonec věrný svým národním tradicím také ve vesmíru pojal i několik experimentů pro školní výuku. Předvedl žákům škol a studentům jak se chovají kapaliny,různě točící se hračky. Prostory stanice se prolétl několikrát i legendární vějíř Japonských Gejš.......a byl názorně ukázaný postoj před zahájením zápasu sumo-jeho charakteristické dupnutí levou a pravou nohou.
Také toto vyprávění pobavilo publikum, a přiblížilo každodenní práci a život na palubě stanice. S dodatkem jak si je možné zpříjemnit tyto okamžiky .


Vinogradov podepisuje a podepisuje a ......furt podepisuje. Kdo by jej neznal a nebo nepoznal. Už ani nebudu psát, že se jednalo o další zajímavou osobu. On totiž je. Mimořádný kliďas i po tom co se po něm převalila několikrát vlna autogramu chtivých lidí. Byl rád, že se na něj promluvilu rusky,a taky z toho byl překvapený. Ani já jsem neodolal a několika větami se jej zdvořilostně zeptal jak se má a jak se mu u nás líbí.........aaa da khoroszoe pivo u vas. No zaplať pánbuh, že alespoň to píívo stále píše, že. Vedle Vinogradova střídavě seděl i další kosmonaut Usačev a nebo Kotov. Vlastně nebylo tady nezajímavých osob :-))
A jak to tak vypadá i o přestávkách venku se diskutovalo. Nedalo se to nezaslechnout a nevyfotografovat-i tady o kosmonautice. Jen zkráceně, co opustil tuto dvojku kosmonaut Vlokov ml. bylo slyšet jak si prodiskutovávají manévr přiblížení ke stanici. ....Nado sastykovat sja s verchu. Apasnost bolszaja i ........"Jakoby ti hoši byli stále ve výcviku a nebo snad v závodech RKK Energija při nějaké konzuiltaci.

ASE Praha 2009 fotoreport 17

24. října 2009 v 18:02 | spacedaniel |  Ostatní
Blog se konečně umoudřil a opět pracuje jako hodinky. Lze tedy pokračovat v dalších fotoreportech z ASE2009 Praha.

Jedním z tak trochu zastrčených kosmonautů byl i kosmonaut DVLR/ESA Ewad. Seděl zcela samostatně,bokem a to jen se svým kolegou z nynější práce. Téměř si jej nikdo nevšiml,ale našinec přeci jen ano. A tak se i přes něj přehnla vlna žadatelů o autogram . Sám potěšen, že si jej také někdo všímá, se rád s Vámi i vyfotografoval.
Samotný Ewald měl jediný vstup až ve čtvrtek.


Takže tady máte kosmonauta Ewalda Reinholda. Německého kosmonauta absolvujícího jeden jediný a jak to tak i vypadá poslední kosmický let na palubě kosmické lodě Sojuz TM 25.
Tímto záběrem se vracíme k Polskému kosmonautovi Miroslavu Hermaszewskému. Vždy pozorně sledoval dění kolem dokola, a v obličeji měl zamyšlený výraz filozofa.
Bylo vidět, že si atmosféru setkání kosmonautů a astronautů ASE zde v Praze Dejvicích opravdu vychutnává každým okamžikem. Samotná osoba kosmonauta Hermaszewského je velmi zajímavá i při osobním kontaktu. Tedy pokud trochu času má, rád s vámi podebatuje. Sám mi ukazoval již zmíněnou knížku,která vlastně v období konání ASE vyšla. Byl dokonce ochotný dát mi kontakt na vydavatele. Když jsem mu však řekl, že mám jistého kolegu Waldemara Zwierzchlejskiego....vie pan to kolega i kamrad z Polski.....áááá napevno znam tak znam tej osobe. Bylo ve všem jasno. Byl rád, že knížka má takovou popularitu sotva co vyšla, a už se o ní ví i v sousedním Česku.

Na snímku je zachycen v horní řadě kolega přes kosmonautiku Patrik Kutílek. Dlooooouho jsme se neviděli. Byl jsem rád Patriku, že jsem tě viděl. Ústředním pohledem pak vidíte pečlivě zapisujícího M.Hermaszewského -vlevo. Na pravé straně zase věčně usměvavá a telefonující kosmonautka Jižní Koreje-Yi So-Yeon .ASE Praha 2009 fotoreport 16

20. října 2009 v 22:29 | spacedaniel |  Ostatní
A máme tady dalšího aktéra, resp přednášejícího a kosmonauta na ASE kongresu v Praze Dejvicích. Tento mladíček jevlastně druhá generace kosmonautů. Jeho otec byl také kosmonaut. Už Vám někoho připomíná ? Už víte kdo to je ? Pokud ne a nebo jste si nejistí pak Vás ujistím, že se díváte na snímek kosmonauta Volkova Sergeje Alexandroviče. 472 člověk ve vesmíru a vlastně v den 24.10.2009 to bude rok co se vrátil z vesmíru. Přesněji z mise kosmické lodě Sojuz TMA 12 a posádky ISS-16S Mezinárodní orbitální stanice ISS. Tento jeho let byl první a skutečně na události originální a precizí. Připomenu alespoň situaci,která se v historii kosmonautiky udála skutečně poprvé. Předchozí posádka Sojuz TMA 11 přistávala nestandartním způsobem . Stalo se tak v důsledku nesprávného rozdělení lodě pro přistání. Zkráceně toto dělení se děje za pomocí pyropatron,které kosmickou loď rozdělí na tři části. Z těchto dvou je jedna klíčová a v této je také přistávací modul pro posádku. Ta se posléze orientuje pro správný-optimální úhel průniku atmosférou., a tedy regulérní přistání. Neregulérní přistání se stalo v případě Sojuzu TMA 11 a to se nazývá sestupem balistickým. Mimo jiné to také znamená velkou zátěž na lidský organismus-vystavený velkému přetížení. Posádka Vlokov mladší-Kononěnko zústali na palubě ISS a zprávu se dověděli téměř ihned po přistání kolegů. Rozběhla se mašinérie konstrukčních dohadů a také postupů a řešení,aby nedošlo ke ztrátě posádky ve fázi návratu. Poprvé v historii kosmonautiky se uskutečnil výstup mimo loď a demontáž jedné z pytopatron přímo z konstrukce Sojuzu-kosmické lodě. Účel ? JASNĚ STANOVIT ZDA JE PYROPATRONA VYROBENA SPRÁVNĚ A SKUTEČNĚ FUNKČNÍ.
O tom se snažil zkráceně hovořit S.Volkov ,a taky jej patřičně okomentovali starší pardálové a kosmonauti v jedné osobě. Své polínko přiložil i Grečko,ale hlevně Leonov a Savinych. S.Volkov trochu znejistěl,ale bylo z úsměvu vidět jak respektuje staší kolegy a jsou pro něj velkou autoritou. Mladý volkov působil uvolněně ,skromně a hlavně i laskavě.

Také sledoval dění kolem,ale poznámky si nedělal . Nevšiml jsem si ani,jestli si sem tam udělal fotografii. Ptal jsem se jej jak se mu tady u nás líbí. Da Praga,eto magičnyj gorod. Jak to tak ,ale bývá a asi to znáte všichni kdo někdy byl na nějakém školení a bylo docela teplo. Prostě se chce zavřít oko ,únava v poloze sedícího.......a člověk se nudí. To prosím nepostihlo pouze tohoto kosmonauta,ale prakticky všechny.A tak se nudí S.Volkov a už i Usačev se "nakazil". Stále se ,ale drží.
A tak čas od času zaplať pánbuh za ty přestávky trochu se přeluftovat,pošpacírovat-protáhnout se. Tak se podařilo i venku "nachytat" některé kosmonauty ve volné diskuzi . Na fotografiích vidíte nejen mladého Volkova ,ale i Vinogradova a Usačeva.
A ještě nakonec. Na pravou míru,kterého ,že Vokova kosmonauta je to syn? Tak tedy je to syn kosmonauta Volkova Alexandra Alexandroviče. A tady je táto VolkovASE Praha 2009 fotoreport 15

19. října 2009 v 21:36 | spacedaniel |  Ostatní
Přichází další na řadu ze zde přítomných kosmonautů.
Clervoy Jean-Francois , kosmonaut Francie. Nyní se velmi významně podílí na vývoji a výrobě přetlakových modulů ATV. To je také důvod proč jej v ESA zastihnete jen občas. Přesto vám Vaší korespondenci pro tohoto kosmonauta/astronauta předají do správných rukou. Clervoy odpovídá,ale je dost zaneprázdněn prací a povinnostmi, takže musíte být trpěliví odpovědi. Clervoy se tady ukázal ve čtvrtek dopoledne a odpoledne. Ponejprve uvedl své kolegy z oboru a výrobce ATV ,kteří zde seznámili posluchače se stávajícím stavem výroby modulů tak s budoucností a záměry firmy. V této době si připravoval na notebooku presentaci a svou přednášku. Stačil poslouchat kolegy a dělat si poznámky. Jeho podpis bylo získat trochu s potížemi. Stále spěchal a odbýval zájemce, že až po přednášce. Po přednášce chtěl uniknout,ale sběratelé jeho "útěk" znemožňovali. :-)) Přece jen pak se uklidnil a začal rozdávat autogramy.
Vzniklo několik poznámek,ale co v nich bylo po mně nechtějte vědět. Tak dalece jsem zase nesledoval každého jednotlivce. Předpokládám, že šlo o poznámky pracovní.

Do vlastní přednášky Clervoye, uvedl další kosmonaut a host,který se chopil čtvrtečního odpoledního moderování. Byl jím kosmonaut Savinych. Předal mu mikrofon ,a jelikož se těsně před uvedením narychlo Clervoy oblékal do saka a byl nedbale upraven......byl upraven Savinychem,prohlédnut a schválen pro pokračování. Byl to tak trochu pokus o vtipné řešení a uvedení řečníka., a taky se to podařilo. Důkazem byl úsměv přítomných.

ASE Praha 2009 fotoreport 14

18. října 2009 v 20:03 | spacedaniel |  Ostatní
Vladimír Remek-první Československý kosmonaut-zatím také jidiný. Čas od času se ukázal svou přítomností v úterý a také ve čtvrtek. Nikdy se moc dlouho nezdržel. Pravděpodobně dost povinností. Pan Remek zde byl jako jeden z organizátorů (organizační výbor ASE) za hostitelskou zemi a tedy za Českou republiku.Dalším a neméně zajímavá osobnost. A zajímavý kosmonaut-tady také dlouho kolegové nevěděli o koho jde. Avdějev Sergej Vasiljevič . Tento kosmonaut si to užíval po svém. Skutečně stíhal všechno. Psal si poznámky,hrál si a částečně opravoval svůj notebook,četl nějakou příručku a ještě se stačil ptát na to co jej zajímalo. Neskutečné, někdy se mi zdálo, že snad ani duchem memůže být na ASE :-)), ale skutečně tady byl a fotografie je jako důkaz. Ten notebook co vidíte a běží byl těsně po opravě. Prvně co jej na lavici rozebral,vytáhl a upravil něco na nějaké součástce zase složil a rozjel. Bylo zážitkem jej pozorovat. Přitom všem stačil sledovat co se děje..........po nějaké době odběhl i s počítačem na druhou stranu učebny. Měl jsem dojem, že si snad stahoval nějaká data z internetu a tak taky zústal.
A tady již pokládá dotaz přednášejícímu, a perfektní angličtině. Púsobil celkem nenápadně. Věřte však , že je to laskavý a chápavý člověk. Na prosbu o autogram Vám vyhoví a nebyl ani proti se s Vámi společně vyfotografovat a pohovořit také. Jinak mi řekl například, že se mu u nás v republice líbí a Praha má své kouzlo. A taky , že mu chutná jídlo v menze:-))

ASE Praha 2009 fotoreport 13

18. října 2009 v 13:43 | spacedaniel |  Ostatní
Yi So-Yeon
kosmonautka Jižní Koreje. Tak tady se téměř všichni mí kolegové trefili. Tato drobná a usměvavá dívka, aledovala vše co se zde dělo. Pravda je , že trochu byla unavená a stále na ní doléhala únava z překonání časového pásma, a tak se stalo, že při první přestávce se jako školák natáhla na sklopnou lavičku a zdřímla si. Nikdo jí to něměl za zlé......... Dělala si intenzívní poznámky a seděla hned vedle kosmického turisty R.Garriotta., také s ním velmi živě diskutovala a srandovala. Dost se měli k sobě-bylo znát na nich jejich přátelství.
Bezesporu se stala terčem pozorností a nejeden sběratel jí okupoval svou přítomností. Získat od této osoby autogram nebyl problém,vždy s úsměvem na tváři vyhověla každému kdo za ní přišel.

.....a také se často ptala přednášejících. Tady tentokrát sedí vedle Rakouského kosmonauta Viehbocka, ale obklopená také těmi co s kosmonautikou taky něco mají společného. Jsou to mojí kolegové sběratelé a zájemci-nadšenci kosmonautiky. Jistě se pozná kolega Ivo Hudec a Jiří Vopálka. Jistě to pro ně byl bezesporu velký zážitek pozorovat to dění kolem a dokola. Aby ne,vdyť jen tak hned se tato akce u nás opakovat nebude-přinejméně asi tak na 30 let dopředu. Zbývá doufat, že alespoň se podaří něco takového zorganizovat například v Polsku, Slovensku a nebo Maďarsku. Příštím rokem má své zasedání ASE až v Malaysii a pravda to je trochu z ruky.


Snímek vlevo ukazuje jak sedí mezi kosmonauty Viehbockem a Hermaszewskim . Jejií poznámky do malého sešitku neměly konce......a tak psala a psala. Málo kdy používala sluchátka pro tlumočení a z toho také usuzuji, že její angličtina a ruština je na tom docela dobře.
Vpravo další snímek pořízený z místa položeného výše. Tedy resp. z mojeho místa sezení na přednášce v úterý 6.10.2009 ASE kongresu. Yi So-Yeon ,trochu působí znaveně -byl to trochu dlouhý den,ale tolik zajímavý.

Lituji jen , že přednášky nebyly tlomučeny do národního jazyka. Nevadilo by mi kdyby to bylo alespon do ruštiny-tomuto jazyku rozumím,ale bohužel. Bezesporu zajímavé by to bylo i pro nás co jsme zde byli jako nadšenci kosmonautiky a rádi by se jistě i našinci na ledacos zeptali.Také
přednáška Korejské kosmonautky se začala pěkným a nezaměnitelným úsměvem a stejně tak i skončila. Také její přednes se doplňoval obrázky a filmovými záběry z jejího kosmického letu na Sojuzu TMA 12.
Hovořila o tomto letu jako o svém významném životním mezníku a také s humorem poukazovala na jisté momenty z průběhu kosmického letu jako takového. Ne zřídka bylo slyšet ze sálu smích a potlesk , amyslím si že zaslouženě.
Podle přiložených obrázků se hovořilo o průmyslu a elektronizaci firem Jižní Koreje a jejich záměrech účasti v kosmických programech a hlavně záměr utvoření pevného národního programu pro výzkum vesmíru. Viděli jsme také pěkné a humorné záběry z vlastního kosmického letu této kosmonautky. Mohu zde napsat, že všichni přítomní se zájmem sledovali tuto presentaci .

Pravda sem tam se trochu hlušněji ozval i A.Leonov ,ale z tohoto momentu se smáli všichni-věděli, že tento kosmonaut žertuje a baví své okolí.
Ano stále usměvavá a v dobré náladě........Takovou si jí lidé, kteří zde byli budou velmi dobře pamatovat. No a to je nakonec dobře. Mimojiné je to moc pěkné děvče. Snímky níže to dokazují ,jsou to záběry z její přednášky.
Zajímavé a úsměvné bylo vyprávění jak jeden z experimentů letu se měl stát pokus o jisté cviky na způsob karate. Nicméně zabránil tomu samotný skafandr-resp. jeho střih,který významně omezoval pohyb. Jednalo se o samostatný žert této kosmonautky, ale pobavil celý sál přítomných.
uáááááááá karateéééééééé.
ASE Praha 2009 fotoreport 12

17. října 2009 v 19:22 | spacedaniel |  Ostatní
Také v této osobě mladíčka by mnoho lidí nehádalo kosmonauta. A přeci jen to kosmonaut je, tentokrát z exotické země- MALAJSIE. Šukor al Masrie bin Šejch Mustafa ,tak zní celé jeho jméno. Velmi elegantně oblečený ,mladý,sympatický a ochotný kdykoliv cokoliv podepsat. Také souhlasil se společným fotografováním.

Častým jevem bylo sledovat kosmonauty a astronauty jak si "hrají" s telefony. Snímek vlevo. Volají,posílají SMS a nebo brouzdají na internetu. Vyjímkou nebylo ani hraní her-prostě, když je nuda taky je nuda.

Pravý snímek zachycuje kosmonauta Malajsie sedícího u kosmonauta Rakouska F.Viehbocka. Ostatně to byl také kosmonaut chodící výhradně ve svetrech, a ne v saku. Ale zpět k Malajskému kosmonautovi.
Jeho přednáška vedená v angličtině byla shrnutím jeho kosmického letu a přednes záměrů ve směru ekologie . Na svou přednášku si vyslékl své prouškovaného sako, a svého slova se chopil oblečený v nápadné červené košili. Nutno podotknout, že přednáška byla vedená ve spěchu. Není mi známo kam a proč tak spěchal-ale byl to celkem fofr.

ASE Praha 2009 fotoreport 11

17. října 2009 v 18:27 | spacedaniel |  Ostatní
Bulharský kosmonaut číslo 2.-Alexandrov Alexandr Panajatov . Také i on nám zestárnul. Ve svém obleku vypadá spíše jako námořní kapitán, ale skutečně zdání klame.
Tak trochu bokem a skoro v ústraní téměř nepozorován sledoval v lavici veškeré dění. Stále jak jsem sledoval co se dělo přede mnou mi nedošlo, že někteří kosmonauti chtěli mít klid a tedy sedí ne ve svém vyhrazeném prostoru . Konečně mne napadlo se rozhlédnout a podívat se za sebe-ha a byl tam. Polkl jsem slinku a vždyť on přece sedí hned za mnou.....aaaa vedle něj to je Balandin další kosmonaut. Takže fotííím a hned taky hledám co bych mohl nechat podepsat. Takže materiály putují za má záda k podpisu těch dvou uvedených. S širokým úsměvem mi vrací Alexandrov materiály a podává mi ruku. Stejně tak se děje i s Balandinem-polévá mne čúrek potu. Kolegové,kteří se zabývají také kosmonautikou se mne o přestávce ptají s kým jsem si to povídal a kdo to sedí za mnou. Sděluji jim jejich jména ,no a ti tak potom činí jako sběratelé....a už se podepisuje a podepisuje.
Ano oba seděli tak trochu bokem. Pouze Alexandrov si dělá poznámky a Balandin hodně přemáhá svou únavu.

Další snímek je pracovní. Sice probíhá přednáška,ale jak je vidět ne všichni poslouchají. Stejně tak jako ve škole-"vzpomínáte" :-)) Jeden se dívá-poslouchá a dělá s poznámky, druhý píše a poslouchá,třetí poslouchá a čte si v novinách. V horní řadě "vyrušuje" a baví se kdoví o čem.
A kdo to všechno je,z které třídy to jsou žáci ? Klasa ASE kongres 2009 Praha. Kosmonauti Baturin,vedle něj Avdějev,čtoucí noviny je Ljachov. Nad nimi sedí a baví se astronaut Fabian a Bobko. Za Baturinem není vidět V.Branda,ale ten poslouchal celou dobu prosím.
Na rozdíl od předcházející fotografie, pak tady všichni pozorně sledují a naslouchají. Jako první se do objektívu dívá legenda kosmických vycházek. První člověk, který vyšel na kosmickou vycházku Alexej A.Leonov, vedle něj sedí kosmonauti Savinych,Šatalov a Filipčenko. Růžek fotografie nezachytil obličej kosmonauta Alexandrova-ruského kosmonauta.


ASE Praha 2009 fotoreport 10

17. října 2009 v 0:05 | spacedaniel |  Z akcí
Ing.O.Pelčák nebyl (oproti jiným VIP hostům) českými organizátory pozván na kongres ASE jako host, ač by se to přinejmenším podle základních zásad slučnosti dalo normálně předpokládat, takže ,aby se mohl setkat se svými kolegy a poslechnout se jejich přednášky, zaregistroval se jako novinář - případné kritiky tohoto postupu nutno předem poučit, že se tím nedopustil žádného podvodu ani nečestného jednání, protože v současné době mimo jiné odpovídá za obsah časopisu-zpravodaje Svazu letců, takže se vlastně stal novinářem."
ToufarPelčákASE¨
Jak jsem se již zmínil a nyní se vracím, na ASE kongresu v Praze se objevili i dva pánové. Byli jimi Ing. Oldřich Pelčák (náhradník na Československého kosmonauta z roku 1978 pro let na kosmické lodi Sojuz 28), a také spisovatel a publicista pan Pavel Toufar ( známý komunitě zabývající se kosmonautikou jako autora mnoha knih). Tato návštěva zde byla mnohými vítaná . Musel však hlavně nejednomu zahraničnímu sběrateli a zájemci o kosmonautiku vysvětlovat kdo tito dva pánové jsou. Nemohli poznat ani jednoho a ani druhého. Nemám zjístěno kolik lidí si přišlo k p.Pelčákovi pro autogram,ale pracuje se na tom.

bertOldř
Jistým záměrem, proč se na ASE kongresu ukázal i ing.O.Pelčák jsou jeho rozsáhlé přátelské vztahy mezi kosmonauty jak ruskými tak i tzv. internacionálními( program Interkosmos). Pro mnohé stisky rukou a přáteských přivítání (o přestávce) se konečně uvolnil prostor pro to pořídit alespoň tento snímek. Vlevo tak můžete vidět kosmonauta Maďarska B.Farkase a v pravo již zmíněného O,Pelčáka. Bylo zajímavé sledovat jak po tolika letech se setkávají staří pardi kosmonautiky. Ještě větší sklízeli obdiv svého přátelství-viditelného přátelství., a radost ze setkání. A tak to má být. čas od času spekuluji s myšlenkou,proč třeba se pod nějakým názvem nestýkají právě ti lidé,kteří se na kosmický let připravovali a do vesmíru nikdy neletěli. Jistě i na takových setkáních by se mnoho lidí sešlo. Připadá mi, že to byli lidé,kteří se se stejným zapálením a vervou chystali na kosmicklý let,přestože mnohdy věděli,že budou až ti druzí a nebo neletící.

ASE Praha 2009 fotoreport 09

15. října 2009 v 23:22 | spacedaniel |  Z akcí
Zajímavých osobností,jedna lepší jak druhá.....a nebo co osoba-kosmonaut -astronaut to legenda vesmíru.......a já nevím ještě jak ty všechny co zde byli nazvat. Rozhodně představovali zajímavý průřez dějinami letů do vesmíru a tedy pilotované kosmonautiky. Sami jste zde měli možnost vidět na záběrech takovou legengu jakou je například bezesporu A.Leonov....
Nyní tedy další persona-veterán kosmických letů Apollo., resp Sojuz-Apollo a nebo Space Shuttle také. Výčtem Apollo-ASTP.,STS-5.,STS-41B a STS 35. Svým prvním letem se stal 76 člověkem vesmíru.
Tohoto pána jsem měl před odjezdem na ASE velmi dobře zmapovaného-jeho obličej. Přesto jsem byl překvapen hlavně jeho přítomností. Takže na fotografii,kdo tedy bude mít problém a nebo snad nejistotu, pak představuji Vám amerického astronauta Vance DeVoe Branda.
vance01111
Oblečený v ležérním saku,volnější košili. Pravda už to není ten účes,který znáte z fotografií, a zestárla přeci jen tvář. Skutečně se díváte na V.Branda. Také i on měl cca 5-7 dotazů v diskuzi . Stal se "terčem" častého fotografování, a já jsem stejně tak jako ostatní fotografové využil své situace, a snímky si nyní můžete prohlédnout. Nic moc se s přítomnými nebavil a ani poměrně nedával do rozhovoru. Vždy o se přestávce zbalil a odešel za Schweickartem, ale většinou odcházel na kafebreak. Podobně jako Schweickart tak i V.Brand odmítal dát svůj autogram. Pokoušel jsem se asi 3x a vždy mi odmítl. Věděli to také zahraniční sběratelé zde přítomní. Nevím skutečně kdo by tady v úterý a nebo čtvrtek jeho autogram získal. Brand se Schweickartem tady tvořili dvojku notorických nepodepisovačů, zatímco ostatní nebyli proti a vstřícně rozdávali své autogramy. Pokud z mých českých a nebo slovenských kolegů,kteří tady byli dostali autogram Branda a nebo Schweickarta tady na ASE-prosím o jejich kontakt na sebe.
vancetři
Tady je několik pohledů na V.Branda-amerického astronauta.
1
Stále sledující situaci výkladu jednotlivých řečníků ASE kongresu
2
Seděl většinou sám, a nicmoc se s nikým nebavil. Záběr jak si bere své věci a doslova utíká-vytrácí se z učebny na kafebreak
3
Stejná situace jako u snímku s číslem 1. Tentokrát si sedl po přestávce do řady sedadek k K.Bobkovi-USA astronautovi.

ASE Praha 2009 fotoreport 08

14. října 2009 v 22:51 | spacedaniel |  Z akcí
grečkoA
Grečko Georgij Michajlovič -další osobnost ASE. SSSR kosmonaut a veterán kosmických letů . 75 člověk ve vesmíru, jeho kosmické lety na Sojuzu 17.,26 a T14 se staly nedílnou součástí historie kosmonautiky. V případě Sojuzu 17 se stal členem první posádky osidlující orbitální stanici
Saljut 4. V případě letu na Sojuzu 26 se stal opět první posádkou,ale již na stanici Saljut 6. Až v případě letu na Sojuzu T14 se stal členem pátou základní posádkou na Saljutu 7.
V letu Sojuzu 17 vzlétl na stanici společně s kolegou A.Gubarevem, tento kosmonaut zde původně měl být také. Nakonec jeho zdravotní stav mu tuto cestu neumožnil. Hodně lidí se na něj těšilo a tedy včetně mně. No nedá se nic dělat.,ale zpátky.
Tento kosmonaut , a to zde musím zdůraznit je mimořádně hodný a laskavý člověk. Zážitek pohybovat se v jeho blízkosti a možnost si s ním srdečně pohovořit bylo pro mne něco jako vyznamenání a čest. Snažil se vždy každému vyjít vstříc a nikomu neodmítl dát autogram.,usměvavý........člověk na úrovni-osobnost. Sám jsem byl také mile překvapen jak snadno se s vámi dá do hovoru o čemkoliv. Bezesporu to také byl jediný kosmonaut na kterého se mne ptalo mnoho lidí kdo že to vlastně je.
grečko6
Vracím se dalšími snímky ke kosmonautovi Grečkovi.
1
Pan Grečko seděl v úterý v dolní řadě sedadel . Sluchátka na uších-to jsou tlumočnické staničky, které byly rozdány pouze kosmonautů a astronautům. To znamená , že například pokud se hovořilo anglicky,pak rusky hovořící dostali svůj "díl" překladu ve své rodném jazyku do sluchátek, a naopak.
2
Zde sedí pan Grečko vedle svých kolegů. A tedy hned vedle sedí pan Serebrov a vedle něj dále Afanasjev.
3
Jelikož sedět v saku, a docela dlouho....navíc nebyla odpoledne puštěna ventilace-klimatizace, pak se nedivte , že ve svém věku tu a tam někdo zdříml. Podařilo se to i Grečkovi, ale jen na chvíli pak se zase trochu probral, a zase.........rozhodně nebyl v úterý a čtvrtek sám. :-))
4
Konečně přestávka na oběd, a nebo lehký gáblík. A kdo že tam stojí řadu na jídlo,mezi studenty? Samotní studenti ani moc nevědí kdo to je, třebas profesor a nebo nějaký zahraniční host-přišel přednášet? A nebo se sem jen někdo jiný stavil na oběd ? "Parek a horscica ,i chlieb-jak jsem slyšel. Tento pán byl hned za náma. Polkl jsem jedno sousto svého oběda a nemohu uvěřit.
5
Ididte sjuda grazdanin Grečko,zdes vozmožno,požalujsta. A úsměv na tváři Grečka je znát. "Dobrovo dnia"-vazmožno....da net problema. A tak za okamžik se scházíme tři. Vzácný a velmi náhodný host kosmonaut Grečko ve vlastní osobě, moje maličkost a můj kolega Jarda Navara. Prostě jsem nomohl odolat a nefotit, to je pro mne památka numero uno!!!!!!! Takže vznikají fotografie na památku.
Ostatně pan Grečko si koupil párek s hočicí a křenem+jeden krajíček chleba. Chutnalo mu. Sám mi ale sdělil,že hořčice je dobrá,ale sladká, ale ten párek a křen ten teda píše. Jak mi sdělil " Ja vernul sja do moej molodosti ,takij chorošij chrien-molodost maja!" Takže menza, kde jsme jedli na tech. universitě v Praze Dejvicích byla potažmo pochválena.
6
Ta porce na talíři, není pana Grečka ,ale moje. Byly to halůšky se zelím a uzeným-taky mňamka. Ten člověk, který stojí vedle Grečka je zase můj kolega Jarda Navara. Tento okamžik se prostě na fotku hodil a nesměl se propásnout

seregreč
Snímek z úterý 6.10.2009, kdy se vlastně teprve po svém příchodu kosmonauti a astronauti jaksi usazovani v posluchárně 209. Na snímku vlevo můžete vidět kosmonauta Serebrova, a hned vedle již zmíněného kosmonauta Grečka. Sám Grečko vnášel do atmosféry tak trochu nevědomky dobrou náladu, jeho úsměv vždy zazářil. Zato pan Serebrov byl vážný od á po zet. Nutno přiznat, že se dotazovali v diskuzi oba dva. Slovy ..."Da ja tebě podpišu kak těbě nužno,davaj ......zděs?
A tak i autogram pro mne tolik vážené osobnosti a kosmonauta mám na svém tzv. multisignetu.ASE Praha 2009 fotoreport 07

14. října 2009 v 9:50 | spacedaniel |  Z akcí
Ve výčtu kosmonautů a astronautů můžeme pokračovat dále.

fabolja
Snímek zachycuje tři osobnosti. Ve spodní lavici sedí a svojí tlomočnickou staničku se slucátky drží letec kosmonaut SSSR a nyní také Ruské federace Ljachov Vladimír Afanasjevič . Moje utkvělá představa o tom, že tento kosmonaut je vyššího vzrůstu zcela kolabovala. Vždy mi na fotografiích z doby jeho aktívní činnosti připadal mohutný a zdatný ruský bohatýr. Kupodivu zjistil jsem , že je stejné výšky jako já. Z toho vyplývá, že i já se tedy vejdu se svou maličkostí do sedačky Sojuzu-do Kazbeku :-)). To je pro mne sice potěšitelné a radostné,ale stejně zůstanu navždy přikovaný gravitací na Zemi. V prasátku 35 mil. dolars není a i kdyb bylo je na dlouho obsazeno,ale zpět. Nad panem Ljachoven o řadu výše sedí vedle sebe veteráni z letů Space Shuttle ,a patrně i velicí kamarádi. Vlevo tak můžete vidět asronauta Fabiana Johna McCrearyho, a hned vedle něj a také astronaut Bobko Karol Joseph, "Bo" . Asi 14 dní před odjezdem na tuto akci jsem viděl u kolegy na TV satelitu-,ale nemohu dnes říct na kterém kanále pořad o raketoplánu. Zrovna pan Bobko byl zachycen v Ames Research Center na trenažéru orbiteru raketoplánu. Vyprávěl o úskalích při přistání a kritických fázích letu raketoplánu. Díky tomuto pořadu jsem jej vlastně také i poznal. Nikdy mi však nepřišlo na mysl, že jej vlasně budu mít skoro vedle sebe-přes uličku. Je to velmi zajímavý a nepsatelný pocit při setkání s takovými osobnostmi ASE., a jako ,že zde jich bylo dost na hromadu osobních zážitlů. Oba zmínění astronauti si dělali poznámky přímo do svých notebooků a stále spolu o něčem debatovali. Vstřícní na autogram, a dokonce upozornovali některé sběratele, že se již dané osobě podepsali na stejný materiál.
haddfieldd
Ch.Hadfield-astronaut Kanady. Tady stojí v dobře ušitém saku. Budí respekt a pohledem odměřeným sleduje dění kolem sebe. Ve skutečnosti takový není. Lze rozpoznat , že je zavalený prací a nechce být nevyužitý. V úterní dopoledne a odpoledne moderoval začátky přednášek a také nahlas korigoval program setkání na učebně. Ochotný podepsat se ,pravda zaneprázdněn povinostmi,ale nevím o nikom,komu by autogram odmítl dát.
A tak ještě jednou podívaj se vašnostové na toho Hadfielda. Jednou v zápřahu za notebookem -to bylo úterý. Vpravo snímek stejné osoby, řekněme trochu uvolněný, a ze čtvrtka. Pouze v tričku,ale stále pozorně sledující děj na ASE.
hadfA
ASE Praha 2009 fotoreport06

13. října 2009 v 23:37 | spacedaniel |  Z akcí
Dalšími fotografiemi se opět vracíme k dění na ASE kongresu, tak jak jsem jej ve fotografii a ve dvou dnech zachytil svým fotoaparátem.

pruna
Tak trochu jsem váhal kdo to vlastně sedí stranou. Nedělá si poznámky,nefotografuje, nevolá....jen sedí a všechno si natáčí na kameru. Čas od času sáhne pouze po notebooku. Protože jsem doma zapomně brýle, musel jsem si pomoci svým fotoaparátem. Jak je dobré mít fotoaparát s velkým přiblížením. A tak jsem si potichoučku z druhé strany učebny tuto osobu přibližoval a přibližoval, až .........přiblížil se ke mne kosmonaut-interkosmonaut. Z prve povědomé osoby se najednou na mne najednou "vyostřil" Dumitru Prunariu-kosmonaut Rumunska. V tu chvíli jsem trochu poškádlil zoom fotoaparátu a začal fotografovat několikrát. Elegantně oblečený Prunariu mi nejprve utekl na kafe,a tak jsem jen doufal, že se mi zase ukáže. Podařilo se . V další přestávce jsem se již vydal za ním a to podat mu ruku ,pozdravit se s tímto člověkem,....a ulovit jeho autogram. Neodmítl, a byl překvapený ,že jsem jej poznal., což mne celkem potěšilo. Po mém návratu zpět do lavice učebny se na něj obrátili i jiní kolegové zde přítomni.
Vždy si udělal čas na autogram a nebyl proti-byl prostě v pohodě. Mnozí sběratelé byli myslím si také spokojeni. Vše a tedy lovy beze zbraní-lovy autogramů zde proběhly dle mého soudu bez problémů a incidentů, nebo snad ostudy. Řekl bych , že se vše spíše neslo v duchu přátelské a klidné atmosféry. Můj názor je také i to , že ani samotní pořadatelé nečekali až takový zájem o autogramy, spíše byli vcelku spokojeni a samotným kosmonautům a astronautům to bylo příjemné. Mnozí svolili také na společné fotografování......dali se do hovorů se zájemci. Fanoušek kosmonautiky a sběratel v mé osobě byl v tyto okamžiky řekněme velmi spokojený až nadšený. Hurá.
filipCenkoS
Tak schválně poznali by jste v této laskavé a postarší tváři například kosmonauta SSSR a nyní také Ruska pana Anatolije Vasiljeviče Filipčenka ? Taky jsem si nebyl tak docela jistý. Studoval jsem vzhled obličejů,abych je snáze rozpoznal,když tady jsem se vždy na něj díval z profilu a ještě zeshora. Většinou byly a jsou fotografie kosmonautů a astronautů vidět zepředu a ne z profilu. Podařilo se vyluštit-ano je to A.Filipčenko. Spojujte jeho osobu s kosmickými lety Sojuz 7 a 16. Co více je to kosmonaut s pořadovým číslem 41. světový kosmonaut-a to stále něco znamená. V dobře padnoucím seku působil na okolí skromným dojmem. Držel se bokem a taky jako Prunáriu , nedělal si poznámky a jen poslouchal a diskutoval s kolegy na dosah ruky. Po oslovení autogramu bez problémů podepsal co jste mu předložili, v pokladu a rozvážně.

ASE Praha 2009 fotoreport 05

13. října 2009 v 9:53 | spacedaniel |  Z akcí
skup2
.....................a tady je důkaz, že Schweickat seděl hned vedle Garriottů. Snímek zabírá i obsazení sedadel o jednu řadu výše. Pro jistotu jsem provedl identifikaci obličejů známých tváří kosmonautiky. Povedlo se Vám to také? Jistě se shodneme, že Schweickart a oba Garriottové se jaksi ani časem moc nezměnili. Ovšem Bulharský kosmonaut a Madarský se mým kolegům, kteří tady byli ,dost a výrazně pletli. Problém měli i s ruskými kosmonauty. Co naplat lidé se mění a stárnou. Taky jsem měl někdy pochybnosti,ale ve valné většině jsem se trefil spolehlivě. To vše díky treninku ,který jsem sám o vlastní iniciatívě na sobě i vyzkoušel. Téměř měsíc jsem na internetu studoval a snažil si zapamatovat obličeje těch,kteří tady budou-a vyplatilo se. Ale zpět.
Všichni staří "pardi kosmonautiky" seděli a maslouchali se zájmem. Byl to zážitek vidět před sebou a v hledáčku fotoaparátu ty, o kterých jsem doposud jen četl a znal z fotografií a nebo filmových záběrů. Těžko se to popisuje,to si asi každý musí zažít sám, ale věřte je to adrenalínový zážitek.
schweGarr
Snímek-konkrétní-ten palec na mobilním telefónu a komu patřil. Vlevo Schweickart a spolusedící Garriott starší.
schwei
schwei01
A ještě alespoň dvakrát pohled na jednu z legend kosmonautiky. Schweickart a autogram zde na ASE 2009 Praha. Jeho autogram jsem získal ještě za doby tzv. totality ,tedy před rokem 1989. Šel jsem tedy žádat o jeho autogram na fotografii,kde už byli jeho kolegové téměř všichni. Ano mohl jsem pořídit fotografie ,ale podpis s tím jsem již počítat nemohl. Pokoušel jsem se jednou v úterý a jednou ve čtvrtek. Výsledek-odmítavý. Dále jsem už neobtěžoval, ostatně podobně dopadli ostatní kolegové domácí a zahraniční také. Na znamení pochopení a poděkování jsem tomuto astronautovi alespon podal ruku-což neodmítl.Pravda viděl jsem jeden autogram, který vznikl v průběhu ASE, ale ten nebyl můj a vznikl za jiných okolností něž v posluchárně s číslem 209.

ASE Praha 2009 fotoreport04

12. října 2009 v 23:54 | spacedaniel |  Z akcí
Otec a syn. Duo Garriotti., neboli dva Garriottové na jednom místě. Sedí pospolu a jeden bez druhého ani ránu........Dvě generace. Otec Americký astronaut z programu Apollo a později také Skylab (ikdyž na Měsíc se nikdy nepodíval-ale přesto byl pro něj na dosah) a Space Shuttle. Otec co by první generace -astronaut-který po zrušení Měsíčních letů Apollo zůstal ve službách NASA,aby posléze absolvoval jeden kosmický let na Skylabu,.....a ve službách dále vydržel.....a to se mu vyplatilo a vzlétl do vesmíru ještě na palubě raketoplánu Space Shuttle.
V pravo sedící mladý muž-syn-a tedy generace druhá. Syn který chtěl od malička jít v otcových šlépějích, ale byl pro NASA nepoužitelný pro drobnou zrakovou vadu. Svého snu se nevzdal a o hodně požději po otci využil možnosti stát se dalším kosmickým turistou, které vynáší do vesmíru za jistý obnos Ruská federace. Paradoxem také je, že zatímco otec se honosí titulem astronaut, pak synek zase cosmonaut - participant. Oba tak měli možnost vzlétnout na orbitu Země a vidět jí v celé své kráse a křehkosti. Garriott mladší také navázal na předcházející let svého otce, a pořizoval fotografie přibližně stejných míst jako jeho otec z paluby Skylabu. Stejně tak oba dva pečlivě naslouchali každé přednášky a došlo i na jejich dotazy k řečníků. A jak to vypadalo po stránce sběratelské???? No otec se nejdříve zdráhal a nechtěl o podepisování slyšet, a mladší z Garriottů zase nebyl proti. Takže nejdříve jsem šel na mladšího Richarda G. v úterý. No a staršímu jsem ukázal již ve čtvrtek , že když je tam syn, tak on tam prostě už musí být také. Po krátkém váhání se Owen do podepisování dal a už ani neprotestoval.
Pokud si pozorně prohlédnete momentku, pak Vám jistě neujde ani to , že o řadu sedadel výše sedí také i jiní kosmonauti. A tak zprava do leva můžete vidět : G.Ivanova-kosmonaut Bulharska.,B.Farkase-kosmonauta Maďarska a trochu v předklonu je kosmonaut ruský pan Aksjonov. Ta bělovlasá a hutná "hříva" na hlavě., účes ten patří zase astronautovi Hartsfieldovi. Ke všem se pochopitelně vrátíme.

..............a zase ti Garriottové. Na snímku 1-pozorně sledující výklad přednášejícího. Na stejném snímku, je zachycena také část osoby. Taky zvučné jméno a osoba-persona-astronaut. Tady je jen kousek, který manipuluje s svým mobilním telefonem, ale jistě si na vás vzpomenu a zanedlouho uvidíte člověka celého. Snímek 2-opět pracovní nasazení Garriotta,tentokrát mladšího. Snímek 3-R.Garriott naslouchající. Snímek 4, by se dal okomentovat jako :"......viděl jsi to ,to bylo zajímavé, a nebo co tomu říkáš?........"

ASE2009 Praha fotoreport03

11. října 2009 v 23:22 | spacedaniel |  Z akcí
Dva nerozluční přátelé a kolegové.- Oba si dělají v průběhu přednášek intenzívní poznámky, a vzájemně diskutují. Došlo i na jejich dotazy či připomínky. Poznáváte ? Vlevo je kosmonaut Afanasjev a vpravo je kosmonaut Serebrov. Toho druhého jsem měl nakrátko problém identifikovat, Pan Serebrov zestárnul a tak trochu jsem jej měl problém zařadit. Nejprve jsem kroužil kolem jako sup,a....pak jsem jej poznal . Oba pánové byli ochotni podepsat předložené materiály. Byli schopni si s vámi povykládat., opět přirození a skromní lidé-žádní supermani.