Srpen 2009

Připomínáme všem........

26. srpna 2009 v 12:37 | spacedaniel |  Celebrity
Do mojí e-mailové "schránky" přisvištěla zpráva od publicisty pana P.Toufara. Po jejím příchodu jsem se rozhodl jí uveřejnit a co více s tímto souhlasil i samotný p.Toufar. Celkem mne to potěšilo, jak si tento člověk vzpomněl,a já jsem jen polknul jak jsem zapomněl na tohoto člověka . Zde je tedy mírně upravená verze e-mailu pro všechny.:


Dobrý den,
Zapomínáme, a často zapomínáme až nedůstojně či dokonce ostudně na ty, kteří byli před námi a dláždili tehdy ještě příliš kostrbaté cesty. Snad je to tím, že dnes mnoho lidí myslí příliš sobecky na sebe; nejen na svůj prospěch, ale také na to, jak na sebe upozornit, jak sám sebe veřejně "vykreslit", což je ale často až směšné či dokonce trapné.
Jedním z těch, na které se takto neprávem zapomnělo, je pan profesor Rudolf Pešek. Poznal jsem ho už jako studentík gymplu (tehdy SVVŠ :-) ), nebyl jsem tudíž ještě vysokoškolák, s nimiž pan profesor přicházel do kontaktu na fakultě, ale stejně mne přijal otcovsky, laskavě a s porozuměním, a stejně jako mnohé, vedl i mne starostlivě za ruku přes mnohé překážky a pomáhal mi otvírat dveře od komnat světové kosmonautiky, o nichž jsem často neměl předtím ani tušení, a všelijak různě mi pomáhal navazováním kontaktů, literaturou a podobně, vždy laskavě a trpělivě, tak jako mnoha dalším. Mrzelo mne proto, že se na pana profesora velice rychle zapomnělo, protože oficiálně nebyl připomínán - - - nebyl totiž bývalými mocipány oblíbený. Už před časem jsem proto poprosil dr. Jiřího Grygara, protože sám nemám takové osobní kontakty mezi astronomy, zda by nepomohl, protože jsem byl přesvědčen, že pan profesor by měl mít svou planetku, když ji má mnohdy už kdekdo, a že by z toho měl nesmírnou radost, kdyby ještě byl mezi námi tady na tomto světě. A byl jsem přesvědčen, že by panu profesorovi "jeho planetka" slušela, stejně jako by takové planetce "slušelo" jméno pana profesora".
Doktor Grygar nezapomněl a tak mé neskromné přání bylo splněno. Samozřejmě díky pochopení obou objevitelů planetky.

Zase už uplynul půlrok, já byl zavalen prací na "českém" Marsu.500 i dalšími pracovními povinnostmi, a tak až teprve teď na sklonku prázdnin připomínám s velkou radostí to, co by mohlo být v nynějším uspěchaném světě opět přehlédnuto.

Zde je odkaz na informaci:

A zde část z e-mailu od pana doktora Pravce, který spolu se svým kolegou mé přání splnil, část z jeho odpovědi na mé poděkování:

Bylo mi velkým potěšením s mým kolegou Petrem Kušnirákem pojmenovat planetku č. 74746 po panu profesoru Peškovi, jak jste Vy a Jura
Grygar navrhli a další kolegové podpořili. Jsem sice o dvě generace za panem profesorem, takže jsem jej neměl možnost poznat, ale podle toho, co jsem o něm slyšel od Jury Grygara a dalších, byl to úžasný člověk a planetku na jeho počest si velice zasloužil. Bylo mi ctí, že jsem mohl to udělat.

pešek
Snímky pana Profesora Peška není jednoduché najít na internetu. Vyguglováním se mi podařilo narazit pouze na jeden nepatrný snímeček,ale dohromady k ničemu. To, že se zde díváte na snímky pana Peška je zásluhou oslovení pana P.Toufara. Neváhal a zalovil ve svém archívu. Takže díky němu zde jsou slušnější snímky k vidění.

toufarPa

Osobně jsem nesmírně šťastný, že jsem mohl panu profesorovi tímto způsobem vrátit alespoň nepatrný kousínek svého velkého vděku za to, čím pro mne osobně byl, ale především za to, co pan profesor prospěšného udělal nejen pro tuto zemi, ale také pro světovou kosmonautiku.

Jsem přesvědčen, že radost nad planetkou (74764) Rudolfpešek budete sdílet se mnou.

Mé velké poděkování náleží jak oběma objevitelům planetky a jejich laskavosti, že jí dali jméno pana profesora, tak samozřejmě panu dr. Jiřímu Grygarovi za jeho ochotu, pomoc a pochopení.

Srdečně všechny zdraví,
pt
Pavel Toufar
tel.: +420 222314963
GSM: +420 604433440
e-mail: pavel.toufar@o2active.cz
Skype: p.toufar
ICQ: 471 831 002