Chrunov Jevgenij Vasiljevič

10. července 2009 v 20:08 | spacedaniel |  COSMONAUT
chrunov
Velikost větší pohlednice, barevná a dobová....a podepsaná. Tuto jsem obdržel při své první žádosti o autogram.
Donedávna existovaly i obálky z počty liotčikov-kosmonavtov. Ty však skončily u jiných a myslím si také spokojených
kolegů, a taky sběratelů. Taková ta malá domácí spolupráce :-)

A opět ze souboru ruských litografií propagačního nádechu. Ostatně proč ne. I tuto jsem si v minulosti
poslal s žádostí o autogram. Laskavost , či možná spíše dobré srdce, a někteří hovoří i o jakési
povinnosti podepisovat za dob minulých. Věc pohledu. Přesto vše jsem rád, že tento materiál mám ve své sbírce
stejně tak jako i u ostatních-podobných.
........a najde se i FDC obálka. Tuto jsem však získal koupí za jistý obnos, který vám prozradí pohled na tento
materiálek :-) Ano správně 70 korunek českých a stalo se tak na burze kuriozit v městě Olomouci.

Kosmonaut Chrunov se narodil 10. Září roku 1933 v vesničce Prudy. Ta patří do Tulské oblasti bývalého Sovětského svazu a tedy dnes Ruské federace. Ženatý, dvě děti. Mladý ambiciozní letec byl do oddílu prvních ruských kosmonautů vybrán 7.března roku 1960. Zařazen do funkce kosmonaut výzkumník-testující kosmonaut.. Jeho "spolužáky" byli například Gagarin,Titov,Nikolajev,Těreškovová a další.
Svůj kosmický "křest" zažil na palubě kosmické lodě Sojuz 5 ve funkci palubního inženýra. 15.1. až 17.1.1969 , tak dlouho trval tento let- 1 den 23 hodin a 45 minut.
Stal se tak 37 člověkem vesmíru. Let Sojuzu 5 a také Sojuz 4 byl přelomový., technicky pro ruskou stranu důležitý. Šlo o nácvik budoucího přestupu kosmonauta na oběžné dráze kolem Měsíce z mateřské lodi do výsadkového modulu.
Kompletní posádku Sojuzu 5 tvořil : Volynov,B.V.-velitel posádky., Jelisejev,A.S.-palubní inženýr a Chrunov,J.V. take palubní inženýr. V posádce Sojuzu 4 byl pouze jeden jediný "startující" člen posádky - kosmonaut Šatalov. Při spojení kosmických lodí Sojuzu 4+5 přešli kosmonauti mimo kosmickou loď-tedy kosmickým prostorem do loďi Sojuzu 4 ke kosmonautovi Šatalovovi. Vytvořili tak novou tříčlenou posádku. V kokpitu Sojuzu 5 zústal jen kosmonaut Volynov. Ten však měl svůj návrat na Zemi velmi ztížen ,a za dramatických okolností mohl děkovat mnoha okolnostem , že přežil. (Pokud si najdete jeho autogram zda na stránkách, můžete se to dočíst).
S kosmonautem Chnovem se však počítalo podstatně dříve. "Figuroval" například v záložní posádce pro Voschod 2. Měl obsadit funkci druhého pilota. Dnes však víme, že hlavní posádka v obsazení Beljájev-Leonov svůj úkol splnili . Po let Sojuzu 5 zústal nadále v činné službě s příslibem, že se s ním zcela určitě počítá. Další příležitost však už dostal jen zase v záložní posádce pro kosmický let Sojuzu 38. Let mezinárodní SSSR a CUBA. Jeho partnerem na palubě Sojuzu se měl stat záložní kosmonaut kubánec López Falcón José Armando. A to byla poslední šance-nešance jak se do vesmíru dostat.
Po odeznění letu Sojuz 38 se stal šéfem tzv. státního výboru pro zahraniční ekonomické vztahy, a z aktivní služby odchází v roce 1989. Po tomto období pracoval jako inženýr v resort státní dopravy a později se stal I jednatelem několika společností. Do výslužby -definitivy odchází o rok později v roce 1980 a sice 25.prosince.
19.5.2000 zemřel na srdeční infarct ve svém Moskevském bytě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama