Šonin Georgij Stěpanovič

27. června 2009 v 16:16 | spacedaniel |  COSMONAUT
šoninst
Já sám jsem tohoto kosmonauta nikdy nepotkal a ani jsem neměl tu čest se s ním setkat -jakkoliv. Vím však z vyprávění, že to byl velmi laskavý a skromný člověk a předpokládám, že ji tak odpovídal na žádost o svůj autogram. Absolvoval sice jen jeden jediný kosmický let, zato však historicky výzmaný........ Ve funkci velitele posádky ,a se svým kolegou palubním inženýrem Kubasovem na palubě kosmické lodě Sojuz 6 tvořili jednu z posádek tzv. skupinového letu tří kosmických lodí. Posádka Sojuzu 6- monitorující- pozorovala neúspěšné pokusy spojení dvou kosmických lodí Sojuzu 7 a 8. V orbitální části stanici Sojuzu 6 byl prováděn velmi zajímavý pokus. Svého druhu první v historii kosmonautiky vůbec. V orbitální části Sojuzu byl vypuštěn vzduch a prováděn pokus se svařováním na rúzný způsob. Po ukončení experimentu se v orbitální stanici opět obnovila dýchatelná atmosféra a experiment byl z prostor orbitální části demontován. Tento pokus se jmenoval VULKAN a stejně tak se jmenoval i vzorek svárů, který kosmonauti přivezli zpět na Zemi k expertízám.
Ve sbírce je autogram vedený i na této " sovětské" litografii, vyrobené na zakázku propagandy kosmických letú do vesmíru. Bylo možné koupit v letech minulých celý soubor, kde pochopitelně nebyl pouze Šonin,ale všichni tehdejší ruští kosmonauti. Tady je ukázka právě jen tohoto kosmonauta. V souboru se však neprodával originální autogram. Na jeho fotografii byl přetištěn autogram, vedený zlatým perem. Tento však nebyl pravý a tedy stejný tomu, který koupil i jiný zákazník :-) .......Nezbylo, než využít tehdejších "zlatých" let ,kdy kosmonauti a astronauti měli "povinnost" odepisovat na žádosti o autogram. A tak se stalo i v mén případě, a taky se to podařilo. Nyní se díváte na výsledek snahy, na kterou jsem také patřičně hrdý. Vlevo vidíte originální autogram., vlevo přetištěný autogram. Tento autogram není jediný tohoto kosmonauta ve sbírce. Hned i první autogram, ny který jste se mohli podívat také patří do sbírky SpaceDaniel. A také ještě další dva, zde jsou :
............a hodilo by se také seznámit Vás kdo to je -resp. byl pan ŠONIN:
Kosmonaut Šonin se narodil 3.8.1935 roku v Rovensku, městečko které spadalo pod Vorošilovgradskou oblast-nachází se na Ukrajině. Ženatý, mající 5 dětí., byl vybrán do výcviku 7.3.1960. Vybrán a jmonován na funkci testujícího kosmonauta do výběru s názvem pod zkráceným názvem TsPK-1 (VVS-1)-Vojenské vzdušné síly.
Z oddílu odchází v 28.4.1979, ze zdravotních důvodů . Dosažená karierní hodnost generál poručíka v záloze. Později zastával funkci ředitele oddělení NII-30-ústřední výzkumný ústav SSSR-ministerstvo národní obrany, a do penze odešel v roce 1990. Dne 7.4.1997 umírá ve Hvězdném městečku na srdeční infarkt.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama