Kovaljonok Vladimir Vasilevič

17. června 2009 v 21:29 | spacedaniel |  COSMONAUT
kavlyonok
Sovětský kosmonaut Kovaljonok, rozený sympaťák . Na svět přišel 3.3.1942 ve vesničce Beloje na Bělorusi. Je tedy válečné dítko. V roce 1967 byl zařazen jako výtečný pilot do oddílu kosmonautů, a započal jeho trénink . Svůj první kosmický let absolvoval až o 10 let později -9.10.1977. Jako velitel posádky Sojuz 25 . Nutno dodat, že let nebyl přiliž dlouhý 2 dny a 45 minut. A také zde v tomto případě došlo k sestavení posádky z dvou naprostých nováčků.
Už z délky lze vydedukovat, že došlo k potížím……a také že ano. Nedošlo ke spojení s cílovým tělesem a tedy orbitální laboratoří Saljut 6. Abych toto tvrzení poopravil…ano i ne. Fakticky došlo k záchytu,ale po přitažení obou přírub stykovacího mechanizmu se nepodařilo pevně a regulérně dovřít obě části mechanizmu , aby došlo k bezpečnému a hermetickému spojení. Po přistání a důkladných rozborech každého okamžiku letu ,padlo rozhodnutí komise s verdiktem:
-do vesmíru poletí vždy alespoň jeden zkušený kosmonaut , který již ve vesmíru minimálně jednou byl. Toto rozhodnutí pak později jak se ukázalo pravděpodobně významně ovlivnilo skladbu všech již do té doby sestavených a secvičených posádek. Různé zdroje pak ,a to asi právem spekulují, že někteří kosmonauti již ve výcviku museli odejít. Později se také po různých šuškandách dalo slyšet, že i jeho kolega Rjumin má svůj díl viny. Příčina ? Neshody s velitelem posádky a arogantní přístup k veliteli Kovaljonkovi.
Nicméně Kovaljonok se vydal do vesmíru podruhé na Sojuzu 29 a jako partnera mu do posádky zařadili kosmonauta Ivančenkova. Kovaljonok opět figuroval jako velitel posádky…což opět o něčem hovoří. Tentokráte se posádka úspěšně spojila a pracovala na již zmíněné stanici Saljut 6 jako 2. základní posádka . Dnem 15.6.1978 započala druhá cesta Kovaljonka s kolegou do vesmíru a byla ukončena po 139d14h48m tedy 2.11.1978.
12.03.1981 se vydal Kovaljonok do vesmíru potřetí a naposledy. Společně s kosmonautem Savinychem na palubě Sojuzu T-4. Tato posádka se tedy stala 5 základní na stanici Saljut 6, a 26.05.1981 tento let zdárně ukončila.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Misa | Web | 17. června 2009 v 21:38 | Reagovat

Ahoj. Dneska bych ráda udělala rekord. Prosím podívej se na můj blog, zabere ti to jen pár sekund a mě to hrozně pomůže. Strašně moc ti předem děkuju.

P.S. Jesti umíš trochu s grafikou zapoj se do Challenge Battle
Předem za všechno moc děkuju!

2 kamusicek | Web | 17. června 2009 v 21:45 | Reagovat

ahoojky!! potřebuju tvůj hlas v anketě!! jsem v jedné soutěži ''Vyfotte lidi a svůj blog'' táákže dej hlas pro kamusicek.blog.cz na http://blog.blog.cz/0906/vyberte-viteze-souteze-vyfotte-lidi-a-svuj-blog děkuju ti moooc!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama