Grečko Georgij Michajlovič

21. června 2009 v 22:22 | spacedaniel |  COSMONAUT

Kosmonaut Grečko od mládí miluje matematiku. Propočítává co může a vytváří si vlastní úsudky. Jednou se mu dostává do rukou mimoškolní četba, resp. knížka. Spisovatel Perelmanov v ní představuje svou vizi o kosmických pilotovaných a meziplanetárních letech . Jak sám přiznává v jednom z rozhovorů, že to byl asi prvotní impuls, který jej dostal na cestu ke kosmonautice. Při svém vzdělávání a kariérním růstu se dostává na fakultu mechaniky,kterou velmi zdárně absolvuje. Svou práci začíná jako jeden z řadových inženýrů u konstrukční kanceláře S.P.Koroljova. Svým pracovním nasazením a přístupem si získá důvěru Koroljova, a ten jej také v období roku 1966 doporučuje zařadit do týmu a výcviku kosmonautů. Jako zajímavost lze uvést následující událost z jeho života .......Při svém pracovním nasazení , a co by mladý inženýr v konstrukční kanceláři S.P.Koroljova zjišťuje jisté chybné výpočty, které se vztahovaly k nosné raketě. Grečko několika kontrolními výpočty a analýzami zjistil závadu ,která vznikne při plnění palivem do nosiče R7. Jednalo se o start třetího umělého kosmického tělesa-Sputnik3. Moment zjištění zavelel okamžitě chybný výpočet nahlásit vedoucímu pracovníku daného oddělení. Jenže tento v daném okamžiku nebyl k zastižení a nezbylo než se obrátit s problémem přímo na S.Koroljova. Obavy z možných velkých problémů letu nosiče a jeho nákladu se potvrdily, dané odchylky byly skutečně na základě tentokrát již správných výpočtů korigovány.
Trochu smůly měl Grečko v období tréninku ve Hvězdném městečku. Při jednom tělesném cvičení si poranil nohu, a musel být dočasně vyřazen. Později jeho zranění bylo konzultováno s vážnými obavami a zpětným zařazením Grečka do dalších příprav. Grečko se však nevzdal a nezahálel ani v době své "nemocenské". V odborné přípravě mu dále pomáhal například kosmonaut Komarov, a nebo jeho dlouhodobý a velký kamarád -kosmonaut K.Feoktistov. Přesto vše stačil obhájit svou diplomovou práci, která pojednávala o drahách k Měsíci a zpět. Štěstí se na něj usmálo v podobě velmi kvalitního uzdravení a znovu zařanení zpět do oddílu kosmonautů. No a tak trochu i na popud Koroljova........Nejdříve figuroval jako záložník kosmonauta V.Sevasťanova v kosmickém letu Sojuz 9.
Další zajímavostí u tohoto kosmonauta je také jeho výrazné příspěvky v oblasti pozorování ledovců. Tento velmi temperamentní ,přátelský a veselé povahy člověk, se totiž účastnil několika expedic v Pamíru ,ve středních oblastech evropské části bývalé SSSR a ve střední Asii. Tyto expedice byly jakýmsi volným navázáním na úkoly experimentu sledování chování ledovců z orbity kolem Země.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama