Beregovoj Georgij Timofejevič

11. června 2009 v 22:33 | spacedaniel |  COSMONAUT

Beregovoj Georgij TimofejevičI tohoto kosmonauta jsem získal na základě písemné žádosti o podpis. A šlo to hladce. S kosmonautem jsem se nikdy nesetkal. Takže nemohu říci jaký byl při osobním setkání, avšak hodně se ví o jeho chování v běžném životě,ale o tom později.
-SSSR kosmonaut, a rodem ve Fjodorovce /Poltavská oblast na Ukrajině-Ukrajinský kosmonaut. Zní to trochu divně,ale je tomu tak. Starší zajisté ví jak to bylo. Ukrajina co by jedna z tzv. svazových republik bývalého impéria rozsáhlého území tehdejšího Svazu sovětských socialistických republik. Dnes Ruska,ke kterému však již dnes Ukrajina nepatří a je samostatným státem. Narodil se 15.4. 1921 a zemřel 30.6. 1995 v Moskvě.

Absolvent luhanského leteckého učiliště. Druhá světová válka jej zasáhla osobně-stal se bojovým letcem. Ve věku 20ti let se stal pilotem bombardovacího letounu IL-2.,s kontem 186 bojových letů. Jednou byl sestřelen. V bojích se se svou armádou dostal až k osvobozovacím akcím bývalého Československa. V roce 1945 válka skončila, zapsal se na vojenskou leteckou akademii. V roce 1948 skládá zkoušky stává se zkušebním pilotem. 1961 získal titul zasloužilý zkušební pilot SSSR a také byl zařazen do výcvikového střediska kosmonautů TsPk2-Tcentrum podgotovki kosmonavtov-2.
Beregovoj neuměl po nástupu do výcviku plavat. Musel se to tedy hodně rychle naučit a i ve výcviku nedosahoval požadovaných výsledků. Ustavičně se hádal s instruktory. Byl znám svým arogantním chováním. Přesto platil u Kamanina( první šéf oddílu kosmonautů) za uznávaného letce., a byl především chráněncem. Beregovoj měl ve studiu co dohánět-zvládnout teorii nebeské mechaniky,techniku kosmických lodí a přístrojové vybavení. Neustále trval na svých nominacích na kosmický let. Jeho kolegové jej uznávali co by válečného veterána, přesto je jeho praktiky často zarážely. Hodně zlou krev nadělala jeho nominace do posádky Voschodu 4-dnes víme, že se let neuskutečnil a program byl zrušen. Přesto vše, však svou "tlačenkou"přeskočil celou řadu svých kolegů, kteří velmi poctivě trénovali a rozhodně se mohli pochlubit daleko příznivějšími výsledky než on sám. Nehledě na fakt, že do výcviku přišli i dříve. Do oddílu přišel jako nejstarší, a nesplňoval jisté požadavky kladené na kandidáty. Různé odborné testy a zkoušky v jeho provedení také byly na hraně únosnosti
Beregovoj se stal nadlouho nejstarším člověkem v kosmu- v době startu mu bylo 47 let.
V období od roku 1982-1987 zastává funkci šéfkosmonauta a velitele příprav dalších kosmonautů. Ikdyž plan letu nebyl zcela naplněn , byl kosmonaut vyznamenán hvězdou hrdiny SSSR. Došlo I na povýšení do hodnosti generálporučíka letectva. Jediného čeho nedosáhl bylo další nominace na let.
Geregovoj zemřel ve věku 74 roků na pooperační potíže po operaci srdce.
Jednoduchá záležitost s autogramem tohoto kosmonauta. Malá nalepená fotografie na kancelářské
obálce, dodána poštovní dobová známka z tehdejšího CCCP a oražena poštovním razítkem města
Sverdlovsk 12.4.1974

Tady už jde o záležitost filatelistickou, s můžete posoudit sami :-)
Upozorňuji tato korespondence neprošla poštovním procesem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Efim | E-mail | Web | 1. dubna 2017 v 16:57 | Reagovat

Hello Daniel, nice to meet another astrophilatelist with great collection online!
My website is www.fimych.com

all best,
Efim

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama