Červen 2009

Šonin Georgij Stěpanovič

27. června 2009 v 16:16 | spacedaniel |  COSMONAUT
šoninst
Já sám jsem tohoto kosmonauta nikdy nepotkal a ani jsem neměl tu čest se s ním setkat -jakkoliv. Vím však z vyprávění, že to byl velmi laskavý a skromný člověk a předpokládám, že ji tak odpovídal na žádost o svůj autogram. Absolvoval sice jen jeden jediný kosmický let, zato však historicky výzmaný........ Ve funkci velitele posádky ,a se svým kolegou palubním inženýrem Kubasovem na palubě kosmické lodě Sojuz 6 tvořili jednu z posádek tzv. skupinového letu tří kosmických lodí. Posádka Sojuzu 6- monitorující- pozorovala neúspěšné pokusy spojení dvou kosmických lodí Sojuzu 7 a 8. V orbitální části stanici Sojuzu 6 byl prováděn velmi zajímavý pokus. Svého druhu první v historii kosmonautiky vůbec. V orbitální části Sojuzu byl vypuštěn vzduch a prováděn pokus se svařováním na rúzný způsob. Po ukončení experimentu se v orbitální stanici opět obnovila dýchatelná atmosféra a experiment byl z prostor orbitální části demontován. Tento pokus se jmenoval VULKAN a stejně tak se jmenoval i vzorek svárů, který kosmonauti přivezli zpět na Zemi k expertízám.
Ve sbírce je autogram vedený i na této " sovětské" litografii, vyrobené na zakázku propagandy kosmických letú do vesmíru. Bylo možné koupit v letech minulých celý soubor, kde pochopitelně nebyl pouze Šonin,ale všichni tehdejší ruští kosmonauti. Tady je ukázka právě jen tohoto kosmonauta. V souboru se však neprodával originální autogram. Na jeho fotografii byl přetištěn autogram, vedený zlatým perem. Tento však nebyl pravý a tedy stejný tomu, který koupil i jiný zákazník :-) .......Nezbylo, než využít tehdejších "zlatých" let ,kdy kosmonauti a astronauti měli "povinnost" odepisovat na žádosti o autogram. A tak se stalo i v mén případě, a taky se to podařilo. Nyní se díváte na výsledek snahy, na kterou jsem také patřičně hrdý. Vlevo vidíte originální autogram., vlevo přetištěný autogram. Tento autogram není jediný tohoto kosmonauta ve sbírce. Hned i první autogram, ny který jste se mohli podívat také patří do sbírky SpaceDaniel. A také ještě další dva, zde jsou :
............a hodilo by se také seznámit Vás kdo to je -resp. byl pan ŠONIN:
Kosmonaut Šonin se narodil 3.8.1935 roku v Rovensku, městečko které spadalo pod Vorošilovgradskou oblast-nachází se na Ukrajině. Ženatý, mající 5 dětí., byl vybrán do výcviku 7.3.1960. Vybrán a jmonován na funkci testujícího kosmonauta do výběru s názvem pod zkráceným názvem TsPK-1 (VVS-1)-Vojenské vzdušné síly.
Z oddílu odchází v 28.4.1979, ze zdravotních důvodů . Dosažená karierní hodnost generál poručíka v záloze. Později zastával funkci ředitele oddělení NII-30-ústřední výzkumný ústav SSSR-ministerstvo národní obrany, a do penze odešel v roce 1990. Dne 7.4.1997 umírá ve Hvězdném městečku na srdeční infarkt.

Shuttle 68 crews

24. června 2009 v 19:41 | spacedaniel |  My Shuttle
Hurá. Podařilo se mi další řízenou výměnou získat komplet podepsané posádky raketoplánu mise STS 68. Prostě paráda 6ti autogramů. Důkladně jsem celou litografii made in NASA prohlížel, zda se nejedná o autopeny. Podruhé hurá-nejedná se o autopeny, ale originály. Takže už jen zařadit....a je to .
68crew
Tak tady jsou krasavci. A dole je identifikace podepsaných.
68identification

Grečko Georgij Michajlovič

21. června 2009 v 22:22 | spacedaniel |  COSMONAUT

Kosmonaut Grečko od mládí miluje matematiku. Propočítává co může a vytváří si vlastní úsudky. Jednou se mu dostává do rukou mimoškolní četba, resp. knížka. Spisovatel Perelmanov v ní představuje svou vizi o kosmických pilotovaných a meziplanetárních letech . Jak sám přiznává v jednom z rozhovorů, že to byl asi prvotní impuls, který jej dostal na cestu ke kosmonautice. Při svém vzdělávání a kariérním růstu se dostává na fakultu mechaniky,kterou velmi zdárně absolvuje. Svou práci začíná jako jeden z řadových inženýrů u konstrukční kanceláře S.P.Koroljova. Svým pracovním nasazením a přístupem si získá důvěru Koroljova, a ten jej také v období roku 1966 doporučuje zařadit do týmu a výcviku kosmonautů. Jako zajímavost lze uvést následující událost z jeho života .......Při svém pracovním nasazení , a co by mladý inženýr v konstrukční kanceláři S.P.Koroljova zjišťuje jisté chybné výpočty, které se vztahovaly k nosné raketě. Grečko několika kontrolními výpočty a analýzami zjistil závadu ,která vznikne při plnění palivem do nosiče R7. Jednalo se o start třetího umělého kosmického tělesa-Sputnik3. Moment zjištění zavelel okamžitě chybný výpočet nahlásit vedoucímu pracovníku daného oddělení. Jenže tento v daném okamžiku nebyl k zastižení a nezbylo než se obrátit s problémem přímo na S.Koroljova. Obavy z možných velkých problémů letu nosiče a jeho nákladu se potvrdily, dané odchylky byly skutečně na základě tentokrát již správných výpočtů korigovány.
Trochu smůly měl Grečko v období tréninku ve Hvězdném městečku. Při jednom tělesném cvičení si poranil nohu, a musel být dočasně vyřazen. Později jeho zranění bylo konzultováno s vážnými obavami a zpětným zařazením Grečka do dalších příprav. Grečko se však nevzdal a nezahálel ani v době své "nemocenské". V odborné přípravě mu dále pomáhal například kosmonaut Komarov, a nebo jeho dlouhodobý a velký kamarád -kosmonaut K.Feoktistov. Přesto vše stačil obhájit svou diplomovou práci, která pojednávala o drahách k Měsíci a zpět. Štěstí se na něj usmálo v podobě velmi kvalitního uzdravení a znovu zařanení zpět do oddílu kosmonautů. No a tak trochu i na popud Koroljova........Nejdříve figuroval jako záložník kosmonauta V.Sevasťanova v kosmickém letu Sojuz 9.
Další zajímavostí u tohoto kosmonauta je také jeho výrazné příspěvky v oblasti pozorování ledovců. Tento velmi temperamentní ,přátelský a veselé povahy člověk, se totiž účastnil několika expedic v Pamíru ,ve středních oblastech evropské části bývalé SSSR a ve střední Asii. Tyto expedice byly jakýmsi volným navázáním na úkoly experimentu sledování chování ledovců z orbity kolem Země.


Carpenter Malcolm Scott

18. června 2009 v 22:31 | spacedaniel |  My Mercury
Tak toto je včerejší úlovek. Tak nějak shodou náhod se mi připletl do cesty a takový kousanec se nenechává na cestě jak tak bez povšimnutí. Pochází ze šťastné výměny s kolegou z Německa. Carpentera jsem sice již dávno získal na litografii, ale i tak se mi líbily samotné dva záběry tohoto astronauta. Dobře se ví, že to byl právě on, který jako první skutečně po skončení,přistání na vodní hladině vyzkoušel "únik" z kabiny ven. Nebylo to vystoupení přes vstupní dvířka,ale trochu krkolomnější čin. Po rozepnutí se z bezpečnostních pásů, a odstranění řídící konzole musel téměř jako žížala se prosmýkat přední částí Mercury ven. Předtím než vyskočil si musel ještě nafouknout jednoduchý nafukovací člun,teprve pak do něj vklouzl. Takto jej našla četa záchranářů.

A toto je již litografie made in NASA a podepsaná. Tuto jsem získal korespondenčně jako mlaďoch asi 15 ti letý. Dokonce se mi podařilo uvedený autogram získat z NASA z Marshall Space Center., kde jsem svou dobou velmi často psával. Astronaut v NASA již nepracoval,ale čas od času pracoval na úkolech se zadáním pro NASA. Předpokládám, že mu mou žádost tenkrát nějaká dobrá duše předala. Nu a tady je tedy výsledek. Musím se přiznat, že jsem dlouho pokládal tento autogram za autopen,ale dnes už vím , že to tak není. Tak tedy Huráááá
A Carpenter do třetice dobrého také i na známce-aršíku. Toto byla velmi příležitostná koupě ,a popravdě nelituji.Volk Igor Petrovič

17. června 2009 v 21:33 | spacedaniel |  COSMONAUT
143. člověk vesmíru se narodil v bývalém Sovětském svazu dne 12.4. 1937. V měsíci dubnu,ale v roce kdy se ještě zdaleka neslavil den kosmonautiky-to jen na okraj a žertem. Budeme-li takto pokračovat pak pro našince bude tak trochu úsměvné i město-Gottwald-prosím neplést s bývalým Gottwaldovem………Do oddílu kosmonautů je zařazen v roce 1978, jako letec s výtečnými zkušenostmi . Na svůj první a poslední kosmický křest si musel počkat šest let. Absolvoval jej 17.7.1984 na palubě kosmické lodě Sojuz T-12 co by kosmonaut výzkumník. Společně na palubě Sojuzu T12 absolvovali kosmický let také V.A.Džanibekov a S.Savická. Cílem cesty posádky byla orbitální stanice Saljut 7, která se po spojení a otevření průlezu stala 4 návštěvnickou posádkou.
Po 11 dnech.,19 hodinách a asi 15 minutách ,skončil tento kosmický let zdárným přistáním. Kariéra kosmonauta Volka neměla být zdaleka ukončena. V své době před startem a po letu Sojuzu T12, probíhaly intenzívní práce na sovětské variantě a podobě raketoplánu BURAN. Tento- kosmonaut P.I.Volk., měl velet první posádce ,které se na Buranu měla vydat do vesmíru. Paradoxem je, že než se řádně program letů sovětských raketoplánů s lidskou posádkou " rozeběhl", byly všechny starty a celý projekt nosiče Energija/Buran nenávratně zastaven. Volk tak přišel o svou životní šanci dostat se do vesmíru podruhé , a poprvé na "novém" stroji z letového kosmického parku made in Soviet Union.

Makarov Oleg Grigorjevič

17. června 2009 v 21:31 | spacedaniel |  COSMONAUT
Kosmonat Makarov je ve skutečnosti také jedním z konstruktérů a projektantů ovládacích panelů uvnitř kosmické lodě typu SOJUZ. Ve své době působil jako technický konzultant, a přednášel odborné přednášky o technických problémech kosmických letů ve Hvězdném Městečku. Kosmonaut zemřel v roce 2003. Jeho největší kamarád v "branži" byl kosmonaut a také inženýr konstruktér K.Feoktistov. V období let 1959 pracoval na Bajkonuru jako jeden z členů příprav raketových nosičů ke kosmickému letu.

Kovaljonok Vladimir Vasilevič

17. června 2009 v 21:29 | spacedaniel |  COSMONAUT
kavlyonok
Sovětský kosmonaut Kovaljonok, rozený sympaťák . Na svět přišel 3.3.1942 ve vesničce Beloje na Bělorusi. Je tedy válečné dítko. V roce 1967 byl zařazen jako výtečný pilot do oddílu kosmonautů, a započal jeho trénink . Svůj první kosmický let absolvoval až o 10 let později -9.10.1977. Jako velitel posádky Sojuz 25 . Nutno dodat, že let nebyl přiliž dlouhý 2 dny a 45 minut. A také zde v tomto případě došlo k sestavení posádky z dvou naprostých nováčků.
Už z délky lze vydedukovat, že došlo k potížím……a také že ano. Nedošlo ke spojení s cílovým tělesem a tedy orbitální laboratoří Saljut 6. Abych toto tvrzení poopravil…ano i ne. Fakticky došlo k záchytu,ale po přitažení obou přírub stykovacího mechanizmu se nepodařilo pevně a regulérně dovřít obě části mechanizmu , aby došlo k bezpečnému a hermetickému spojení. Po přistání a důkladných rozborech každého okamžiku letu ,padlo rozhodnutí komise s verdiktem:
-do vesmíru poletí vždy alespoň jeden zkušený kosmonaut , který již ve vesmíru minimálně jednou byl. Toto rozhodnutí pak později jak se ukázalo pravděpodobně významně ovlivnilo skladbu všech již do té doby sestavených a secvičených posádek. Různé zdroje pak ,a to asi právem spekulují, že někteří kosmonauti již ve výcviku museli odejít. Později se také po různých šuškandách dalo slyšet, že i jeho kolega Rjumin má svůj díl viny. Příčina ? Neshody s velitelem posádky a arogantní přístup k veliteli Kovaljonkovi.
Nicméně Kovaljonok se vydal do vesmíru podruhé na Sojuzu 29 a jako partnera mu do posádky zařadili kosmonauta Ivančenkova. Kovaljonok opět figuroval jako velitel posádky…což opět o něčem hovoří. Tentokráte se posádka úspěšně spojila a pracovala na již zmíněné stanici Saljut 6 jako 2. základní posádka . Dnem 15.6.1978 započala druhá cesta Kovaljonka s kolegou do vesmíru a byla ukončena po 139d14h48m tedy 2.11.1978.
12.03.1981 se vydal Kovaljonok do vesmíru potřetí a naposledy. Společně s kosmonautem Savinychem na palubě Sojuzu T-4. Tato posádka se tedy stala 5 základní na stanici Saljut 6, a 26.05.1981 tento let zdárně ukončila.

Zudov Vjačeslav Dmitrijevič

13. června 2009 v 18:32 | spacedaniel |  COSMONAUT
Druhý "chlapák" z posádky Sojuzu 23. Oni on a ani kolega Rožděstvenskij před přistáním nevěděli co je ještě čeká. Jako by se jim lepila smůla na paty...... Přistát se jim podařilo přímo na hladině jezera TENGIZ. Přistání na vodě se sice trénuje dodnes,ale i tak to je veliký rozdíl od původní "tradice" a tedy na souši. Přistání po 23 hodin a kolem dokola docela slušná zima, slušně sněžilo a k tomu silný vítr-tak to by si nepřál žádný .... Kabina při návratu prorazila ledový krunýř hladiny jezera asi 8km od vlastního břehu. Všem problémům,ale nebyl konec. Dle pokynů pro havarijní a nestandardní přistání byl odstřelen hlavní padák. V důsledku zkratu na systému odpalu padákového víka došlo i k uvolnění záložního padáku. Ten docela rychle nasákl vodou a orientoval-otočil kabinu na bok. Došlo i na zamrznutí dvou odvzdušňovacích ventilů. Hrozilo riziko rychlého vydýchání atmosféry uvnitř lodě a zadušení posádky. Aby všeho nebylo málo ....nedalo se ani spojit se záchrannými týmy. Při přetočení kabiny na bok se vlastní vysílací antény dostaly pod vodu., a záchranným četám znesnadnila hledání této docela zoufalé posádky řádná mlha.
Po 6ti hodinách intenzívní práce záchranářů se podařilo kabinu "zahákovat" a dovléct ke břehu a posádku evakuovat.Rožděstvenskij Valerij I.

13. června 2009 v 16:37 | spacedaniel |  COSMONAUT
Tento kosmonaut se vydal na svou "kosmickou služební cestu" dne 14.10.1976. Tehdy z kosmodromu Bajkonur startuje ke svému cíli kosmická loď Sojuz 23. Na palubě neletí sám,ale se svým kolegou kosmonautem V.D.Zudovem. Mezinárodní organizace registrující všechny kosmické lety-COSPAR- udává lodi jako celku své číslu 1976-100A, a od tohoto okamžiku jí lze rovněž pod tímto číslem dohledat a zjistit letové parametry. Co se však stalo….již několikáté spojení předešlých posádek se stanicí Saljut 5 -důležitý cíl posádky,se nyní v tomto případě nepovedlo.Smůla pro oba kosmonauty se potvrdila po dalších ,ale bohužel marných snahách donutit systém spojovacího uzlu
poslouchat. Let byl rozhodnutím z řídícího střediska drasticky zkrácen ,a tak 16.10.1976 se přistávalo na Zemi. Pro Rožděstvenského první a poslední kosmický let-pouze 2 dny a kosmonaut Zudov byl na tom stejně. Ani jeden se ke kosmickým letům již nevrátil .

Beregovoj Georgij Timofejevič

11. června 2009 v 22:33 | spacedaniel |  COSMONAUT

Beregovoj Georgij TimofejevičI tohoto kosmonauta jsem získal na základě písemné žádosti o podpis. A šlo to hladce. S kosmonautem jsem se nikdy nesetkal. Takže nemohu říci jaký byl při osobním setkání, avšak hodně se ví o jeho chování v běžném životě,ale o tom později.
-SSSR kosmonaut, a rodem ve Fjodorovce /Poltavská oblast na Ukrajině-Ukrajinský kosmonaut. Zní to trochu divně,ale je tomu tak. Starší zajisté ví jak to bylo. Ukrajina co by jedna z tzv. svazových republik bývalého impéria rozsáhlého území tehdejšího Svazu sovětských socialistických republik. Dnes Ruska,ke kterému však již dnes Ukrajina nepatří a je samostatným státem. Narodil se 15.4. 1921 a zemřel 30.6. 1995 v Moskvě.

Absolvent luhanského leteckého učiliště. Druhá světová válka jej zasáhla osobně-stal se bojovým letcem. Ve věku 20ti let se stal pilotem bombardovacího letounu IL-2.,s kontem 186 bojových letů. Jednou byl sestřelen. V bojích se se svou armádou dostal až k osvobozovacím akcím bývalého Československa. V roce 1945 válka skončila, zapsal se na vojenskou leteckou akademii. V roce 1948 skládá zkoušky stává se zkušebním pilotem. 1961 získal titul zasloužilý zkušební pilot SSSR a také byl zařazen do výcvikového střediska kosmonautů TsPk2-Tcentrum podgotovki kosmonavtov-2.
Beregovoj neuměl po nástupu do výcviku plavat. Musel se to tedy hodně rychle naučit a i ve výcviku nedosahoval požadovaných výsledků. Ustavičně se hádal s instruktory. Byl znám svým arogantním chováním. Přesto platil u Kamanina( první šéf oddílu kosmonautů) za uznávaného letce., a byl především chráněncem. Beregovoj měl ve studiu co dohánět-zvládnout teorii nebeské mechaniky,techniku kosmických lodí a přístrojové vybavení. Neustále trval na svých nominacích na kosmický let. Jeho kolegové jej uznávali co by válečného veterána, přesto je jeho praktiky často zarážely. Hodně zlou krev nadělala jeho nominace do posádky Voschodu 4-dnes víme, že se let neuskutečnil a program byl zrušen. Přesto vše, však svou "tlačenkou"přeskočil celou řadu svých kolegů, kteří velmi poctivě trénovali a rozhodně se mohli pochlubit daleko příznivějšími výsledky než on sám. Nehledě na fakt, že do výcviku přišli i dříve. Do oddílu přišel jako nejstarší, a nesplňoval jisté požadavky kladené na kandidáty. Různé odborné testy a zkoušky v jeho provedení také byly na hraně únosnosti
Beregovoj se stal nadlouho nejstarším člověkem v kosmu- v době startu mu bylo 47 let.
V období od roku 1982-1987 zastává funkci šéfkosmonauta a velitele příprav dalších kosmonautů. Ikdyž plan letu nebyl zcela naplněn , byl kosmonaut vyznamenán hvězdou hrdiny SSSR. Došlo I na povýšení do hodnosti generálporučíka letectva. Jediného čeho nedosáhl bylo další nominace na let.
Geregovoj zemřel ve věku 74 roků na pooperační potíže po operaci srdce.
Jednoduchá záležitost s autogramem tohoto kosmonauta. Malá nalepená fotografie na kancelářské
obálce, dodána poštovní dobová známka z tehdejšího CCCP a oražena poštovním razítkem města
Sverdlovsk 12.4.1974

Tady už jde o záležitost filatelistickou, s můžete posoudit sami :-)
Upozorňuji tato korespondence neprošla poštovním procesem.

Gordon Richard Francis.,Jr.

6. června 2009 v 12:42 | spacedaniel |  ASTRONAUT
Let na palubě Gemini a pak také Apollo . Páni taky slušná jízda. ,a kus historie kosmonautiky USA a také světové.
To, že je Gordon hrdý na tyto své dva lety stvrdil také na této fotografii. Při letu Gemini 11- 4. spojení s Agenou TV-11, a při Apollo 12 -2 přistání na Měsíci. Při Apollo 12 sice na povrchu Měsíce nešlápl, ale dovedl posádku tam a zpět.
Podpis tohoto astronauta čas od času lze "přistihnout"také na známkách.

Conrad Charles.,Jr.

3. června 2009 v 10:06 | spacedaniel |  ASTRONAUT

Apollák Charles Conrad .,Jr. získaný korespondenčně. Bohužel dnes již nežijící. Zahynul při nehodě na svém motocyklu. Důkazem o korespondenčním získání je část přední strany z obálky ve kterém podepsaná litografie přišla. Také je zde datum co jsem si na obálku napsal 25.2.1985, kdy zásilka přišla ke mně. Douglas Aircraft Company-pak zase ukazuje na jeho adresu zaměstnavatele.

Schmitt Harrison Hagan

1. června 2009 v 10:08 | spacedaniel |  ASTRONAUT
schmitt
Kolega mi napsal reakci, že Haise odepisuje ještě nyní. Pokoušel jsem se ,ale nějak to nevychází. Tuto skutečnost nemám já sám tedy ověřenou. Nicméně další Apollák je zase tady. Astronaut a také bývalý senátor za stát Nové Mexiko......Jeden ze tří posledních-zatím-letících k Měsíci.