Květen 2009

Haise Fred Wallace.,Jr.

31. května 2009 v 13:23 | spacedaniel |  ASTRONAUT
Další Apollák získaný z období tzv. uvedených "Zlatých časů" sběratelských. Haise-člen posádky Apollo 13....dál není co a proč komentovat.

Schweickart Russell L.

30. května 2009 v 15:26 | spacedaniel |  ASTRONAUT
schwe1
schwe2
Jak jsem vzpomněl "zlaté dobré časy" kdy se snadno sháněli astronauti NASA, pak tento resp. Schweickart je tím dalším důkazem. Jako mlaďoch jsem si požádal o podpis pouze na kartičce,kterou jsem si sám vyrobil. Korespondenční cestou nazpátek přišla zpátky společně s litografií, a která byla také podepsaná. Od té doby jsem tohoto astronauta již nikdy neoslovil o jeho autogram. Jsem spokojený s tím co mám. Nepřipadá mi příliš zdvořilé pokud záležitost o autogram dopadne takto úspěšně ,dále žádat a žádat ..........

Evans Ronald Ellwin

29. května 2009 v 19:56 | spacedaniel |  ASTRONAUT
"Další Apollák", resp. jeden z posledních při letů k Měsíci. Doufejme, že se lidé na Měsíc vrátí dost brzo. Autogram získaný v roce 1982 způsobem korespondenčním. Hurá,jaké to byly zlaté časy, kdy nám v totalitě tito lidé velmi ochotně vycházeli vstříc. Díky jejich laskavosti a pochopení se dalo získat jejich podpis. Také tento přetrval do dnes i v mojí sbírce. Bohužel astronaut již nežije,ale jeho jméno se nesmazatelně vrylo do dějin pilotované kosmonautiky .

Cernan Eugene Andrew

27. května 2009 v 22:22 | spacedaniel |  ASTRONAUT
Někdy v roce 1974, tedy ve svých cca 14ti letech jsem se dočetl, že na Měsíci jistý astronaut Cernan měl sebou naší Československou vlajku. Tento fakt mi velmi imponoval a rozhodl jsem se podrobnosti tohoto posledního přistání lidí na Měsíci trochu více "prozkoumat"-pročíst. Díky starším číslům vydání časopisu L+K., pak knížkám pana Pacnera, jsem skládal střípky dění. Nakonec jsem došel k odhodlání napsat astronautovi žádost o podpis. A tak jsem v najivitě 14ti let složil díky slovníku dopis, o kterém jsem byl přesvědčený , že skutečně obsahuje žádost o podpis. První pokud nevyšel,ale našla se kamarádka,která se angličtině učila a dopis složila tentokrát správně. Jako dárek jsem poslal sitotiskem zhotovenou Československou vlaječku ,na kterou jsem ze zadní strany napsal věnování. Asi za měsíc přišla hnědá obálka z NASA,a v ní překvapení. Především obálka obsahovala fotografii, na kterou se můžete dívat nyní. Pak z obálky vypadla i moje vlaječka, myslel jsem si na poprvé, že jí pan Cernan nepřijal. Jaké však bylo moje překvapení, když jsem zjistil....ta vlaječka je podepsaná také. Na tuto se nemůžete zrovna podívat,ale připravím pro vás náhled a později připojím pod tento úlovek ve sbírce.

Sojuz T14

26. května 2009 v 21:53 | spacedaniel |  My Soyuz T
Tento kousek se podařilo vyměnit po velmi rychlé domluvě. Obě strany pochopily co za co získají. Takže do Holandska putovala komplet podepsaná posádka Sojuzu 28 a domů do mojich rukou pak zmíněná posádka Sojuz T14. Zdařilo se a tak se nyní na tento materiál můžete podívat.
sojuzT14

Mitchell Edgar Dean

22. května 2009 v 9:58 | spacedaniel |  ASTRONAUT
mitchell

Sellers Piers John

20. května 2009 v 22:40 | spacedaniel |  ASTRONAUT
Dnes se ve schránce choulila malá obálka, bílá barva a tisk dal rozpoznat odesilatele. NASA,Johnson Space Center-Astronaut Office............rukou nadepsaná obálka.......Doma opatrně rozbaluji a čekám co na mne jukne. Ha, další sběratelská karta,kterou jsem si vyrobil je doma. Hurááááá tož to by teda šlo,tož to se mi líbí, to jo.
a je to .
:-)


Sojuz TM 27

18. května 2009 v 23:10 | spacedaniel |  My Soyuz TM
sojuztm27
Toto je dnešní novinka sbírky. Podepsaná posádka pomyslně zapadá jako další kostka stavebnice LEGO do rodiny letů Sojuzů TM. Takže pozdě večer,nyní zakládám do sbírky.,a jsem na stopě další posádky. Snad se další handl podaří, a vy se budete moci podívat na další kousek.


Mohmand Abdul A.Abdulah

11. května 2009 v 19:01 | spacedaniel |  COSMONAUT
Pro změnu něco jiného z jiného těsta. Jméno Mohmand Abdul Ahad Abdulah., tak zní celé jméno kosmonauta Afghanistánu. Jeho kosmický křest se odehrál dne 29.08.1988 , na palubě kosmické loďě Sojuz TM 6. Tehdy na palubě vzlétla posádka Ljachov V.-Poljakov V. a již zmíněný Mohmand, jako vyslanec Afghánistánu. Starší ročníky asi budou pamatovat obsazení území Afghánistánu tehdy Sovětskými vojsky, takže asi budou chápat další moje slova. Před startem Mohmand přečetl jak jinak připravené prohlášení, ve kterém se stal zastáncem mírových rozhovorů a řešení situace ve své rodné zemi. Tady vidíte jasné politické záměry tohoto kosmického letu. Nicméně příletem posádky na stanici MIR se tato stala třetí tzv. návštěvnickou posádkou.
Sojuz TM6 se spojila s kosmickou stanicí MIR o dva dny později a tedy 31.8.1988. A zase na scéně politika......po přelezení do stanice,podal Mohmand stávající a déle trvající posádce ve složení Titov a Manarov květy orchideje. Následoval přednes poselství-úryvku koránu o milosrdenství a lásce k bližním. 2.9.1988 pak dochází k přímému televiznímu přenosu a rozhovoru posádek se státníky svých zemí. Z propagačních důvodů, na další den při TV konferenci Mohmand opět apeloval na mírové řešení situace ve své zemi. Let trval 8d20h27m., a Mohmand se stal 208 člověkem ve vesmíru. Ostatně z politických důvodů se neletělo poprvé a ani naposled. Je však zajímavý moment jak si politici vždy najdou cestičku ,jak se přes někoho zviditelnit a nebo jak a přes koho řešit....tam zatlačit....ovlivnit....zavázat......
mohmand

Sojuz 39

7. května 2009 v 9:31 | spacedaniel |  My Soyuz
sojuz39

Jak je dobré se setkat s někým, kdo má takové materiály. Je také schopen a rád Vám je prodá, je to jeho živobytí..........na KNP2009 T.Romisch. Když jsem uviděl tuto fotografii v jeho nabídce, pravda trochu jsem váhal. Proč. ,protože mám podepsanou obálku FDC s touto posádkou. Neodolal jsem,taková příležitost se mockrát neopakuje. A tak přeci jen skončila u mne ve sbírce.

Halsell James Donald., Jr.

5. května 2009 v 9:38 | spacedaniel |  ASTRONAUT
Autogram tohoto astronauta jsem získal rovněž výměnou. Přišel ve stejný den jako předcházející Wetherbee. Chci poukázat , jak je také možné se sběrateli kontaktovat za účelem další výměny. Pravda je , že někdy autogramy budou mít věnování pro někoho jiného,ale s tím se hold musíte vyrovnat. Rozhodně touto výměnou získáte, a to hned několikrát. Nemusíte řešit, že se Vám žádost vrátí zpět poštou. Z toho plyne ,že jste peníze vyhodili oknem. Pak nepochybně ušetříte čas a můžete se věnovat lovu jiného autogramu. Výměna je pak také oboj straně výhodná. Totiž dnes se některé autogramy velmi ztěží získávají,někteří astronauti jsou stále hůře dostupní........

Takže dámy a pánové představuje se Vám "vyměněný" americký astronaut Halsell J.Donald .,Jr.